Wiadomości
(Fot. KFP/Anna Bobrowska)

niedziela,

22 listopada 2020

06:39

Ogromne wyróżnienie dla Uniwersytetu Morskiego. Naukowcy z gdyńskiej uczelni wśród najbardziej wpływowych na świecie

W prestiżowym gronie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie znaleźli się badacze z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zestawienie zostało przygotowane przez amerykański Uniwersytet Stanforda. W rankingu, spośród 159 683 tys. naukowców, wyróżnionych zostało 726 ekspertów z Polski.- W elitarnym gronie 2 proc. najlepszych naukowców na świecie znaleźli się eksperci naukowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Są to dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, prof. UMG, prorektor ds. współpracy i rozwoju oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, dziekan Wydziału Elektrycznego UMG - informuje Agnieszka Czarnecka, rzecznik prasowy UMG.

Z CZYM TO SIĘ WIĄŻE?

Lista TOP 2 proc., wyróżniająca ścisłą światową czołówkę naukową, została opracowana w oparciu o dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego. Pod uwagę wzięto zatem takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczba cytowań przez innych autorów, jak również pozycja i rola każdego naukowca na liście autorów publikacji.

- Jako uczelnia czujemy się wyróżnieni, że nasi pracownicy naukowi otrzymali tak nobilitujące wyróżnienie w rankingu światowym - mówi prof. dr hab. inż. Adam Weintrit, kapitan żeglugi wielkiej, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Nasi wykładowcy akademiccy stanowią o jakości kształcenia w naszej Uczelni, jedynego Uniwersytetu Morskiego w kraju. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni tym wyróżnieniem również jako instytucja dydaktyczna, kształcąca młode pokolenia - podkreśla.

Uniwersytet Stanforda prestiżowe zestawienie przygotował we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Pełna lista wszystkich wyróżnionych naukowców dostępna jest TUTAJ.

 

 

Anna Rębas/ako