Wiadomości
(Fot. ZDiZ/gdynia.pl)

piątek,

20 listopada 2020

14:18

Tym razem to kierowcy zaskoczyli zimę. Pługo-piaskarki wyjechały na gdyńskie drogi

Zima nadchodzi wielkimi krokami, a serwisy pogodowe coraz częściej informują o nadchodzących opadach śniegu. Niższa temperatura oznacza także pogorszenie warunków na drogach. Pracownicy działu Letniego i Zimowego Utrzymana Dróg w gdyńskim ZDiZ trzymają rękę na pulsie - w nocy z 19/20 listopada rozpoczęły się rutynowe objazdy oraz profilaktyczne sypanie soli na jezdniach.

- Tegoroczny sezon zimowy będzie dla nas dużym wyzwaniem, bo po raz pierwszy użyjemy naszego komunalnego sprzętu. Dysponujemy 12 pojazdami specjalnymi, które są w pełni przygotowane do akcji - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

- Mamy odpowiednie zapasy soli drogowej i przeszkolony zespół kierowców. Nasi dyspozytorzy czujnie śledzą prognozy pogody i zadbają o przygotowanie kluczowych ciągów komunikacyjnych do bezpiecznej jazdy. Co jednak nie zwalnia kierowców od zachowania ostrożności i dostosowania prędkości do warunków na drogach - dodaje.

 

- Posiadamy doświadczony zespół fachowców, który będzie odpowiadał za logistykę procesów zimowych. W oparciu o długoterminowe prognozy i wieloletnie doświadczenie w koordynacji Akcji Zima możemy wytyczyć najbardziej newralgiczne trasy, w które skierujemy nasze pługo-posypywarko-solarki - mówi Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Jak dodaje, ważnym aspektem walki z niekorzystnymi warunkami jest trzymanie ręki na pulsie.

- Z pewnością zadbamy o główne arterie komunikacyjne, ale będziemy też monitorować sytuację w górnych tarasach Gdyni. Zadbamy też o ulice na terenie dzielnic, gdzie często pojawia się niebezpieczna śliskość - wyjaśnia.

GDZIE BĘDZIE NAJTRUDNIEJ?

Służby utrzymaniowe LIZUD wskazały, że objazd i posypywanie głównego układu komunikacyjnego będzie skoncentrowany w dzielnicach na tzw. górnym tarasie. Właśnie tam mogą wystąpić najtrudniejsze warunki pogodowe. Chodzi o dzielnice: Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa, Chwarzno - Wiczlino oraz Pustki Cisowskie - Demptowo. Oczywiście pługo-solarki zadbają też o profilaktyczne posypanie jezdni m.in. Estakady Kwiatkowskiego, Morskiej oraz Marszewskiej.

Kierownicy LIZUD opracowali szczegółowy grafik dyżurów, który umożliwi pracę w godzinach nocnych i wczesnoporannych.

 

gdynia.pl/oprac. ako