Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

piątek,

20 listopada 2020

14:30

Kapsuła czasu w Brzeziu i... Harry Potter po kaszubsku [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Zakończyły się prace rewitalizacyjne budynku dworca kolejowego w Człuchowie. Zabytkowy obiekt został kompleksowo odnowiony. Za kilkanaście dni, po uzyskaniu wszystkich zgód i zamontowaniu niezbędnego wyposażenia, zostanie otwarty dla podróżnych.


Dzięki remontowi obiekt dworcowy zmienił się nie do poznania. Nowa elewacja, przebudowane wnętrza i zagospodarowane otoczenie, poprawiły estetykę całego tego obszaru. Budynkowi przywrócono też dawną funkcjonalność - mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.

- Na parterze znajduje się część usługowa, gdzie znajdują się pomieszczenia na kasy biletowe, bagażownię, poczekalnię oraz sanitariaty. Natomiast na pierwszym piętrze znajdują się mieszkania komunalne. Na zewnątrz gotowe są parkingi oraz stanowiska dla autobusów i taksówek - dodaje Kowalczyk.

W przyszłym roku na dworcu uruchomiona zostanie także wypożyczalnia rowerów. Ścieżki rowerowe prowadzące z centrum Człuchowa do stacji kolejowej są już gotowe. Renowacja dworca kosztowała 4,5 miliona złotych.Widokówki, fotografie, pendrive, gazety i maseczka… wszystko to znajdzie się w kapsule czasu przygotowywanej przez młodzież z miejscowości Brzezie koło Rzeczenicy. W ten sposób zarówno uroki miejscowości, jak i obraz współczesnych czasów, zostaną przekazane kolejnym pokoleniom.

Wszystko to realizowane jest w ramach projektu „Działaj lokalnie". Latem grupa młodych ludzi wzięła udział w warsztatach fotograficznych. Później z wykonanych wówczas zdjęć opracowano widokówki miejscowości. Powstało też kilka krótkich publikacji opisujących historię regionu oraz obecną sytuację związaną z koronawirusem. Wszystko zostanie zapakowane do szczelnego pojemnika. Wewnątrz znajdzie się nawet ta audycja - mówi Piotr Furtak, inicjator akcji.

- Jednym z akcentów projektu będzie kapusła czasu. Zarówno zdjęcia, jak i publikacje na temat samego projektu zostaną zamknięte w kapsule czasu. Znajdzie się tam również pendrive z informacją radiową na ten temat - dodaje Furtak.

Kapsuła zostanie zakopana przy wejściu do świetlicy wiejskiej w Brzeziu. Będzie ją można otworzyć najwcześniej za dwadzieścia lat, ale tylko po to, by dołożyć do niej kolejne fotografie i publikacje o miejscowości.Rozpoczyna się remont biegnącej przez Somonino wojewódzkiej 224 z Kartuz do Egiertowa. W ciągu miesiąca nawierzchnia będzie wymieniona na trzykilometrowym odcinku - mówi Anna Brzezińska-Michałejko z Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Odcinek jest w tej chwili skoleinowany, popękany i widać ślady wcześniejszych remontów cząstkowych. Odczucie komfortu jazdy jest raczej niskie. Planujemy wykonać fryzowanie i położyć warstwę wyrównawczą - mówi Anna Brzezińska - Michałejko.

Prace będą wiązały się z ruchem wahadłowym.Harry Potter, Ron czy Hermiona przemówili w języku kaszubskim. Grupa młodych ludzi z Żukowa i Banina na czele z Dominikiem Wesołkiem stworzyła kanał na YouTube z kaszubskim dubbingiem - "RodnyVoice".

Do postaci z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" głosy podłożyli Weronika i Piotr Ceynowa oraz Julian Pryczkowski, który wcielił się w główną postać.

- Wyższy głos od mojego, ale po godzinie walki z tym udało mi się zbliżyć do głosu Harry'ego Pottera. Będziemy się starali, aby było tego jak najwięcej. Widać, że nasz dubbing spodobał się - komentuje Julian Pryczkowski.

- To było ciekawe - musieliśmy przetłumaczyć to tak, żeby było to śmieszne po kaszubsku. Mam nadzieję, że owocem naszej pracy będzie zaznajamianie się z tym językiem - dodaje Weronika Ceynowa.

Twórcy kanału "RodnyVoice" chcą stworzyć kaszubski dubbing również do "Gwiezdnych Wojen", "Władcy Pierścieni" oraz znanych bajek.

 

Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/ako