Wiadomości
Prezydent Dulkiewicz, zastępcy i radni gdańska podczas konferencji prasowej przed remontowanym Domem Zdrojowym fot. gdansk.pl/G. Mehring

piątek,

20 listopada 2020

09:30

Duże inwestycje w Brzeźnie, Jelitkowie i na Zaspie. Co się zmieni w pasie nadmorskim?

Gdańsk patrzy na morze i snuje plany inwestycyjne w pasie nadmorskim. Zmiany mają objąć tereny od Brzeźna przez Zaspę do granic Jelitkowa z Sopotem.W ramach szerokiego planu zmian w pasie nadmorskim w Gdańsku powstaną nowe miejsca. Modernizacji poddane będą istniejące budynki, alejki czy drogi. Przewidziano też nowe funkcje dla dobrze znanych przestrzeni, jak choćby dla okolicy zabytkowych domów rybackich w Jelitkowie.

Realizacja inwestycji będzie przebiegała w różny sposób. - Od partnerstwa publiczno-prywatnego - trudnego sposobu realizacji zadań, przez długoletnie dzierżawy z opcją inwestycji i wreszcie po poszukiwanie różnych rozwiązań takich jak także sprzedaż terenu - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Jak zaznacza, zmiany są potrzebne dla kontynuacji dobrej jakości życia. Należy też postawić na dobrą architekturę i usługi służące mieszkankom i mieszkańcom Gdańska.

BRZEŹNO: DOM ZDROJOWY, PROMENADA, MOLO

Jaskółką zmian w pasie nadmorskim będzie otwarcie remontowanego Domu Zdrojowego. Zakończenie prac przy zabytku planowane jest w przyszłym roku. - To trudny projekt inwestycyjny ze względu na historyczną zabudowę i pełną ochronę konserwatorską. Jego wartość to 26 milionów złotych. Obiekt będzie pełnił funkcje edukacyjną, kulturalną. Będzie tu przestrzeń noclegowa i gastronomiczna a także tereny zielone - wyjaśnia wiceprezydent Gdańska, Alan Aleksandrowicz. Przed Domem Zdrojowym stanie pomnik Ignacego Paderewskiego.

Brzeźno będzie też miało swój plac publiczny. - W procedowanym właśnie planie zagospodarowania planujemy tego rodzaju inwestycję: plac publiczny, otoczony pierzeją gastronomiczno-usługową. Musimy w tym celu uporządkować strukturę własnościową. Część obecnie funkcjonujących w Brzeźnie blaszanych budynków gastronomicznych znajduje się na działkach gminnych, część na działkach prywatnych. Będziemy rozmawiać z prywatnymi właścicielami, w jaki sposób te kwestie rozwiązać. Chcemy, by ten plac miał charakter woonerfa - taka miałaby być ulica Krasickiego, a ulice dojazdowe również byłyby takimi mniejszymi woonerfami - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. W Brzeźnie ma się też zmienić teren dawnej oczyszczalni. Zawarte w planie funkcje dla tego terenu rozszerzą jego potencjał i spowodują, że więcej mieszkańców i mieszkanek Gdańska będzie mogło z niego korzystać.

Zmiany przejdzie też promenada. Wybudowana wiele lat temu wymaga gruntownego remontu. - Wspólnie z zespołem GZDiZ w przyszłym roku będziemy uruchamiać pracę nad koncepcją - być może w drodze konkursu - gruntownej modernizacji i remontu promenady. Remontu wymaga również molo. Co roku przeznaczamy ok. 75 tysięcy złotych na prace naprawcze, jednak molo wymaga również remontu generalnego. Powinniśmy przebudować prawą nasadę i rozbudować samą końcówkę mola. Tu prowadzimy prace przygotowawcze - dodaje wiceprezydent Aleksandrowicz.

W planach jest też modernizacja i przebudowa ulicy Czarny Dwór i remont al. Hallera. Ma on objąć jezdnię w kierunku Wrzeszcza, od al. Płażyńskiego do ul. Kościuszki. Przetarg na projekt remontu został już ogłoszony. W rejonie ul. Czarny Dwór miasto uzyskało zgodę na realizację inwestycji drogowej dla inwestora prywatnego. Decyzja ta dotyczy budowy pasa do skrętu w prawo z al. Hallera w ul. Czarny Dwór.

W ramach partnerstwa publiczno prywatnego ma powstać między innymi marina a infrastruktura nadmorska ma być rozbudowana. Chodzi też o to, by przywrócić potencjał kuracyjny dzielnicy. Pas nadmorski, jak zaznacza wiceprezydent Grzelak, powinien mieć usługi uzdrowiskowe, hotelowe, kurortowe. - Dziś tysiące mieszkańców i mieszkanek Gdańska korzysta z Parku Reagana, chcemy, by było ich jeszcze więcej. Dlatego chcemy poprawić jakość usług gastronomicznych w tym rejonie, poprawić jakość usług wzdłuż traktu, którym tysiące mieszkańców i mieszkanek Gdańska chodzą - wyjaśnia Grzelak. Gdańskie Nieruchomości przygotowują procedurę wydzierżawienia terenu wokół parku, by mogły powstać bary i restauracje. W koncepcji przygotowane są także wytyczne architektoniczne po to, by powstałe obiekty wpisywały się w parkowe otoczenie - zaznacza.

W pierwszym kwartale 2021 roku planowane jest ogłoszenie postępowania w formie dialogu technicznego. Jego efektem ma być wypracowanie założeń dla konkursu na dzierżawę terenu.

JELITKOWO: WIOSKA RYBACKA

Jelitkowo to również obszar wymagający modernizacji z dużym potencjałem kurortu. W tym obszarze wyznaczone tereny mają być przeznaczone pod niewielką zabudowę. Planowane jest też przeprowadzenie gruntownego remontu obiektów, które tam się znajdują. - Dotyczy to również tych będących pod opieką konserwatorską, jak np. chaty rybackie, które są charakterystyczne dla samego Jelitkowa. Przygotowujemy z GZDiZ projekt rewaloryzacji czy modernizację alejek i ścieżek rowerowych - mówi wiceprezydent Alan Aleksandrowicz. W Jelitkowie planowana jest także zmiana układu i remont ścieżek pieszych w parku. Obecnie założenia konsultowane są z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

- Wioska rybacka w Jelitkowie, ulica Bałtycka to serce Jelitkowa, dlatego chcemy, by te cenne miejsce pozostało w rękach publicznych, w którym będzie eksponowana sztuka, rękodzieło, a także będzie gastronomia. Chcemy, by było to stare-nowe centrum Jelitkowa - dodaje wiceprezydent Grzelak. Projekt dotyczący Wioski Rybackiej obejmuje modernizację praktycznie całego zasobu nieruchomości gminnych, w tym najcenniejszych chat rybackich przy ul. Bałtyckiej. Będzie to finansowane z wpływów ze sprzedaży wolnych terenów. Szacunkowy koszt wynosi 16 milionów złotych.

O zmianach, które już się dzieją w pasie nadmorskim, ale też o planach mówią również radni miejscy związani z tym obszarem. Beata Dunajewska przypomina o zasypaniu tzw. dziury wstydu w miejscu, gdzie miała zostać odbudowana Hala Plażowa. - To tymczasowe rozwiązanie, ale i tak jest to lepsza sytuacja dla rewitalizowanego obiektu jakim jest Dom Zdrojowy - zaznacza. Z kolei Cezary Śpiewak-Dowbór mówi o potrzebie powstania basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. - Ten pomysł zrodził się kilka lat temu - powstała akcja społeczna i wniosek, pod którym podpisało się kilka tysięcy mieszkańców Brzeźna, Letnicy i Nowego Portu, aby dla tych trzech dzielnic wybudować pływalnię. Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który docelowo ma doprowadzić do budowy pływalni właśnie w tym miejscu. Jednak żeby to zrealizować, potrzeba gruntu, który należy do Skarbu Państwa. Prezydent wystąpiła do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o umożliwienie takiej budowy, czyli o przekazanie terenu pod budowę pływalni. W tej sprawie była też petycja, pod którą podpisali się radni miasta z wszystkich klubów.

 

oprac. Aleksandra Nietopiel/am