Wiadomości
(fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

czwartek,

19 listopada 2020

17:30

Cieplej niż zwykle, zamiast śniegu - częściej deszcz. Takie są długoterminowe prognozy na zbliżającą się zimę

Szanse na typową zimę w tym roku są niewielkie - mówią synoptycy. Raczej nie powinniśmy nastawiać się więc na białe święta. 

Jak mówi Agnieszka Harasimowicz z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju IMGW, długoterminowe prognozy są niemal zgodne, że zbliżająca się pora roku będzie przypominała bardziej te z poprzednich sezonów, a więc ekstremalnie ciepłe zimy.

- Najświeższe modele pokazują, że zarówno grudzień, jak i styczeń oraz luty będą temperaturowo zbliżone do normy albo powyżej niej. Wyjątkowo zgodne są przewidywania dla grudnia. Jeżeli chodzi o względy śniegowe, to prognoza nie zwiastuje śnieżnej zimy. Spodziewamy się przewagi opadów deszczu - wylicza.

ŚNIEG MOŻE POPADAĆ, ALE...

Jak zaznacza Agnieszka Harasimowicz, nikt nie mówi, że zimą będą upały, ale że temperatura będzie powyżej normy. - To oznacza, że w danym miesiącu temperatura będzie wyższa niż w innych 20 miesiącach z okresu 1981-2010. Nie oznacza to, że nie pojawią się dni mroźne, z opadami śniegu, ale nie będą to długie okresy, a śnieg nie będzie leżał tygodniami - wyjaśnia.

W ocenie synoptyków prawdopodobieństwo sprawdzenia się prognoz dla temperatury wynosi około 60 proc.

Posłuchaj rozmowy:

 


Sebastian Kwiatkowski/mrud