Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

czwartek,

19 listopada 2020

08:08

Szansa na zniesienie obostrzeń po 29 listopada. Michał Dworczyk o "okresie stabilizacji" i "ostrożnym optymizmie"

W kwestii epidemii koronawirusa mamy okres stabilizacji, który pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość, ale do 29 listopada nic się nie zmieni, jeśli chodzi o obowiązujące obostrzenia i zasady - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. 
Dworczyk był pytany w radiowej "Jedynce", jakie są rządowe prognozy dotyczące przebiegu epidemii koronawirusa oraz czy po 29 listopada możliwe jest "odmrożenie" części gospodarki.

- Mamy w tej chwili taki okres stabilizacji, który pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość. Do 29 listopada nic się nie zmieni, jeśli chodzi o zasady, które nas wszystkich obowiązują - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, po 29 listopada rząd będzie podejmował decyzje w zależności od sytuacji epidemicznej.

INNA ZIMA

Szef KPRM był pytany, jak może wyglądać sezon zimowy w Polsce, również w kontekście biznesu i sezonu narciarskiego. - Na pewno nie będzie normalnego takiego okresu zimowego, jaki do tej pory był. Na pewno nie będziemy funkcjonować na podobnych warunkach, na jakich do tej pory funkcjonowaliśmy, dopóki nie poradzimy sobie z epidemią. A tutaj mam na myśli szczepionkę, która na szczęście niebawem trafi również do Polski - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że jeżeli sytuacja epidemiczna by na to pozwalała, to rząd na pewno chciałby, aby pewne obostrzenia zostały zlikwidowane.

W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 883 osób. Zmarło 603 chorych, najwięcej od początku epidemii. Wykonano 57 tys. testów na koronawirusa.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta do 29 listopada. Otwarte są w nich niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw. 


PAP/mrud