Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska)

niedziela,

15 listopada 2020

10:23

Pierwszy tak duży remont w historii Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. "Wreszcie nabierze blasku"

Wymiana ogrzewania, okien, elewacji i instalacji elektrycznej. Tak w największym skrócie będzie wyglądała modernizacja siedziby Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Prace rozpoczęły się w lipcu. Zakończą się w sierpniu 2021 r.

Początki obecnej szkoły sięgają 1950 r. Wtedy powstały Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna w Gdańsku i Państwowe Liceum Muzyczne w Sopocie. Po kilku latach uznano, że w Gdańsku powinien zostać zbudowany gamach, w którym uczyć się będą przyszli artyści. Został on oddany do użytku w 1960 r.

Do budynku przy ul. Gnilnej 3 przenieśli się uczniowie z obu szkół. Trzy lata później powstała tu sala koncertowa. Trwająca termomodernizacja jest największym remontem w historii obiektu. - Mimo pewnych utrudnień jestem zachwycona, że nasza szkoła nabierze blasku - podkreśla nauczycielka gry na skrzypcach prof. Małgorzata Skorupa, która jest absolwentką szkoły.

DOCIEPLENIE BUDYNKU I NOWA INSTALACJA ELEKTRYCZNA

- Wszyscy wiemy, jak były budowane obiekty w czasach gomułkowskich. Termomodernizacja obejmuje podstawowe zakresy prac, związanych z dociepleniem i wymianą instalacji elektrycznej - mówi dyrektor szkoły Aleksandra Wilde. - Obecnie wyremontowana została część budynku głównego. Trwają prace w skrzydle pianistycznym i sali koncertowej. Część obiektu, w którym mieści się internat, będzie modernizowane w czasie wakacji - tłumaczy.

- Wymiana infrastruktury grzewczej ma na celu zmniejszenie kosztów utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku - dodaje zastępca dyrektora Bogdan Kwiatek. Termomodernizacja będzie kosztowała ok. 17 mln zł. Pieniądze przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wraz z Centrum Edukacji Artystycznej realizuje projekt finansowany z Funduszu Spójności, w ramach działania 9.3 „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej". W sumie prace odbędą się w 156 jednostkach szkolnictwa artystycznego w Polsce, w tym: 136 szkołach muzycznych, 16 szkołach plastycznych, 2 szkołach baletowych i 2 studiach pomaturalnych.

SZKOŁA XXI WIEKU

Planowane są kolejne prace. Szkoła stara się pozyskać dodatkowe 3 mln zł na dostosowanie obiektu do nowoczesnej instalacji przeciwpożarowej. Brakuje także parkingu dla nauczycieli i uczniów, którzy muszą przynosić dość ciężkie instrumenty, a często nie stać ich na korzystanie z miejsc oferowanych przez miasto. - Chcemy stworzyć tu szkołę na miarę XXI wieku - podkreśla dyrektor szkoły Aleksandra Wilde.

Posłuchaj fragmentu audycji "Tygiel Kulturalny" Marzeny Bakowskiej:

 

 

Marzena Bakowska