Wiadomości
Nowy dach targowiska w Chojnicach przysłuży się sprzedającym i kupującym (fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

piątek,

13 listopada 2020

14:30

Nowy dach targowiska w Chojnicach, oświetlone przejścia w Człuchowie i rozbudowa szkoły w Łapalicach [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Nowy dach nad głową, a także swobodny dostęp do wody i prądu. Takie warunki mają teraz handlujący na targowisku miejskim w Chojnicach przy ulicy Młodzieżowej. Zakończyła się modernizacja obiektu. Jest on już czynny również dla kupujących.

Wspomniane targowisko jest jednym z dwóch w Chojnicach. Dotychczas był to zwykły plac, na którym handel prowadzono bądź to z blaszanych kontenerów, nazywanych popularnie "szczękami", bądź wprost z samochodów. Wszystko odbywało się pod gołym niebem.

- Teraz nad placem targowym zbudowano zadaszenie. Urządzono także nowe, komfortowe stoiska. To jednak nie koniec udogodnień - mówi Adam Kopczyński, wiceburmistrz Chojnic.

- W tej chwili trwają prace jeszcze przy budynku socjalnym, który zostanie oddany do użytku w połowie grudnia. Będą się tam mieściły toalety z podziałem na męską, damską i dla niepełnosprawnych. Powstanie też małe pomieszczenie dla osób handlujących oraz miejsca dla monitoringu, bo całe targowisko jest monitorowane - dodaje Kopczyński.

Przebudowa rynku kosztowała sześć milionów złotych. Swoje stanowiska handlowe urządziło tam już 60 sprzedawców.Ulice Górna i Kolonia łączące Bielkówko i Żmijewo oddane do użytku. Prawie dwa kilometry tras w gminie Kolbudy wyremontowano w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dotąd były to szutrowe i nieodwodnione drogi.


Prace trwały od połowy września, kosztowały 800 tysięcy złotych. W ich ramach wykonano także dwa wyniesione skrzyżowania.Wszystkie przejścia dla pieszych na ulicy Szczecińskiej w Człuchowie będą niebawem oświetlone. Miasto otrzymało na ten cel prawie 100 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prace związane z budową nowej infrastruktury już trwają.

Ulica Szczecińska to jedna z ważniejszych arterii miasta. Zapewnia dojazd do centrum od strony Poznania i Szczecina. Nieopodal jest także szpital. Jak zauważa Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa, znajdujące się tam przejścia dla pieszych nie są dostatecznie widoczne, a ruch jest dość duży.

- Na chwilę obecną na tych przejściach dla pieszych nie ma profesjonalnego doświetlenia. Po wykonaniu tego zadania z całą pewnością zwiększy się bezpieczeństwo w tych miejscach, zarówno dla pieszych, jak i pozostałych uczestników ruchu - mówi Kowalczyk.

Nad przejściami zostaną zainstalowane lampy, dzięki którym znajdujący się na pasach piesi będą widoczni z daleka. Nawierzchnia zostanie pomalowana specjalną, odbijającą światło farbą. Wszystko ma być gotowe jeszcze przed Bożym Narodzeniem.Ogłoszono przetarg na rozbudowę szkoły w Łapalicach. Dzięki rodzicom, dyrekcji oraz nauczycielom, po burzliwej dyskusji, udało się pod koniec sierpnia przekonać kartuską radę do inwestycji.

Samorząd zaznaczył w dokumentacji, że rozbudowa Szkoły Podstawowej w Łapalicach ma zakończyć się do 15 listopada 2021 roku. - Musimy działać szybko, aby poprawić warunki w tej placówce - zaznacza burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

- Mam nadzieje, że te środki, które są dzisiaj zaplanowane na rozbudowę, to jest 2 miliony 300 tysięcy złotych w ramach kosztorysu, wystarczą. Być może dzisiejsza sytuacja na rynku spowoduje, że będą to jeszcze niższe koszta - dodaje burmistrz.

Pieniądze na rozbudowę w wysokości 2,3 miliona złotych zostały wpisane w wieloletni plan finansowy gminy Kartuzy. W przetargu zaznaczono, że wszelkie roboty budowlane, realizowane w istniejącej części budynku szkolnego, mają być wykonane do końca sierpnia przyszłego roku.

 

Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/am