Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

sobota,

14 listopada 2020

16:14

Dramatyczna historia Stanisława Mieszkowskiego. Zobacz transmisję ze spotkania z twórcami słuchowiska "Spisek Komandorów"

Za nami spotkanie z twórcami wyjątkowego słuchowiska "Spisek Komandorów", które odbyło się w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Wydarzenie było transmitowane przez naszą stronę internetową i facebookowe profile Radia Gdańsk oraz Muzeum Miasta Gdyni.

Scenariusz "Spisku Komandorów" oparty jest na dramatycznej historii komandora Stanisława Mieszkowskiego, dowódcy Floty Marynarki Wojennej w Gdyni. W ramach stalinowskich czystek zostaje aresztowany pod sfingowanym zarzutem szpiegostwa i udziału w tzw. "spisku komandorów". Torturowany w czasie brutalnego śledztwa, zostaje skazany na śmierć przez sąd wojskowy i rozstrzelany w roku 1952.

 

RJF 7977Autor słuchowiska Wojciech Fułek (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


Autorem słuchowiska jest Wojciech Fułek, a reżyserem Paweł Chmielewski. W radiowym spektaklu występują: Krzysztof Janczar, Piotr Cyrwus, Dorota Kolak, Piotr Biedroń i Mirosław Baka. 

 

Słuchowisko zrealizował Jacek Puchalski, a producentem został Konrad Mielnik.


Transmisja prezentacji słuchowiska "Spisek Komandorów":TRÓJMIEJSKI TEMAT

Jak mówi reżyser słuchowiska Paweł Chmielewski, wiele lat czekał na zrealizowanie tego projektu.

- To trójmiejski temat, który w głowie mojej i autora wiele lat dojrzewał - mówił Paweł Chmielewski podczas nagrywania w Radiu Gdańsk w zeszłym roku. 

 

RJF 8058Z osobami występującymi w słuchowisku rozmawialiśmy zdalnie (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


"TU POCZĄTEK I KONIEC"

- Historię usłyszałem 30 lat temu od Franciszka Walickiego, znanego jako ojciec polskiego rocka i bigbitu - mówił Wojciech Fułek, autor słuchowiska, który poprowadzi spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni. - A komandor Mieszkowski był ojcem chrzestnym jego córki, Iwony. Komandor. Był postacią, o której Franciszek Walicki zawsze pamiętał, opowiedział mi tę historię i mówił, że nie może się do dzisiaj otrząsnąć z tego dramatu. Historia tu, w Gdyni, miała początek i tu miała też koniec. Cieszę się, że udało nam się namówić fantastycznych aktorów do współpracy - mówił.

 

RJF 7990Prowadzący rozmowę dziennikarz Radia Gdańsk Robert Silski (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


NIEDAWNE ODKRYCIE

Choć wszystkich skazanych w procesie zrehabilitowano w roku 1956, rodziny przez długie lata bezskutecznie poszukiwały miejsca pochówku ofiar stalinowskich represji. Okazało się, że zwłoki zamordowanych komandorów zostały ostatecznie odkryte na tzw. "łączce" na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, dopiero w roku 2015. Po ekshumacji i badaniach genetycznych, potwierdzających tożsamość, pochowano ich z honorami na cmentarzu wojskowym w Gdyni-Oksywiu w roku 2017.

 

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy utwór Michała Miegonia. Spotkanie zrealizowaliśmy w partnerstwie z Miastem Gdynia i Muzeum Miasta Gdyni.

 

POSŁUCHAJ "SPISKU KOMANDORÓW":

 

 

pb/pOr