Wiadomości
(fot. Maciej Kosycarz / KFP)

sobota,

31 października 2020

17:46

"Zabij księdza" napisane na krzyżu. Wandale zbezcześcili Cmentarz Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku

Akt wandalizmu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Nieznani sprawcy na umieszczonym w centralnej części nekropolii krzyżu umieścili wulgarne, nawołujące do nienawiści napisy m.in. "Zabij księdza".
Krzyż został pomalowany jasną farbą. Na jego poprzecznej belce wandale pozostawili napisy "Zabij księdza", na pionowej m.in. "Piekło" oraz znak pioruna, zaś po drugiej stronie wulgaryzm i skrót "PiS". Jak powiedziała Radiu Gdańsk Karina Kamińska z gdańskiej komendy, policja zajmuje się sprawą. Na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-śledcza.

"KOLEJNA GRANICA PRZEKROCZONA"

– Kolejna granica przekroczona. "Zabij księdza" na krzyżu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku
Zaspie. To cmentarz-pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W tym błogosławionych księży męczenników Komorowskiego, Góreckiego i Rogaczewskiego - napisał na Twitterze Jan Hlebowicz, historyk, publicysta, rzecznik gdańskiego IPN.

"Zabij księdza". Ten krzyż, akurat w tym miejscu, szczególnie ķłuje w oczy i przeszkadza. Kolejna już dewastacja....

Opublikowany przez Janka Hlebowicza Sobota, 31 października 2020


PREZYDENT POTĘPIA WANDALIZM

– Z przykrością informujemy, że krzyż na cmentarzu na Zaspie został zniszczony. To miejsce pochówku między innymi obrońców Poczty Polskiej, polskich kolejarzy i ponad 20 tysięcy Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu czynności wyjaśniających przez policję, niezwłocznie przystąpimy do naprawy zniszczeń. W naszym mieście nie ma zgody na wandalizm, agresję i profanowanie symboli religijnych – napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w serwisie Facebook.

PODŻEGANIE DO ZBRODNI?

Za znieważenie miejsca pochówku grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Czyn może być także uznany za publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności i obrazę uczuć religijnych - karą mogą być 2 lata pozbawienia wolności.

 


RG/puch