Wiadomości
Wyremontowany odcinek ma długość ponad 2 kilometrów (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

piątek,

30 października 2020

14:30

Zakończenie remontu "Berlinki" i wpisanie soku z truskawki kaszubskiej na Listę Produktów Tradycyjnych [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Koniec utrudnień na trasie wyjazdowej z Chojnic w kierunku Człuchowa. Zakończyły się prace drogowe na odcinku łączącym oba miasta. Trasa jest już oddana do użytku. Naprawiony odcinek to fragment byłej drogi krajowej nr 22.

Po budowie obwodnicy Chojnic, stał się on drogą gminną, z której jednak wciąż korzystało wielu kierowców. Stan techniczny tej drogi z roku na rok się pogarszał. Nie było natomiast pieniędzy na remont ulicy, która wciąż posiada parametry drogi krajowej. Z pomocą przyszedł Fundusz Dróg Samorządowych, z którego gmina dostała prawie 3 miliony złotych. Drugie tyle dołożyły okoliczne samorządy. - Dzisiaj droga jest jak nowa - podkreśla wójt gminy wiejskiej Człuchów Paweł Gibczyński.

- Obecnie droga jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, doświetlona. Doświetlone jest też skrzyżowanie z drogą 
powiatową
Brzeźno-Nieżywięć. Jest też ścieżka rowerowa, która łączy sieć ścieżek zarówno w powiecie chojnickim, 
jak i człuchowskim -
dodaje Gibczyński.

Wyremontowany odcinek ma długość ponad 2 kilometrów. Prace budowlane trwały 7 miesięcy.Do kwietnia przyszłego roku powinna powstać ścieżka rowerowa w Przyjaźni koło Żukowa. Urzędnicy otworzyli właśnie koperty w przetargu na budowę kilometrowego odcinka trasy dla jednośladów.

Najtańsza oferta opiewa na 497 tysięcy złotych, przy 680 tysięcznym budżecie gminy. Zbudowana z kostki droga będzie biegła wzdłuż ulicy Łąkowej w kierunku Skrzeszewa. Powstanie w ramach programu Kaszubskie Trasy Rowerowe. Kolejny, kilometrowy odcinek drogi powinien zostać zbudowany do końca przyszłego roku.150 tysięcy złotych, tyle będzie wynosił przyszłoroczny Budżet Obywatelski Miasta Człuchowa. Samorząd rozpoczął już przyjmowanie propozycji zadań, które zostaną poddane pod głosowanie.

Człuchowski Budżet Obywatelski dopuszcza zgłaszanie inicjatyw, które są poparte podpisami co najmniej 15 mieszkańców. Muszą służyć wszystkim i mieścić się w zdaniach własnych gminy.

Są też ograniczenia finansowe, które pozwalają na realizację więcej niż jego zadania w roku. System kilku, ale tańszych zadań, wprowadzono w Człuchowie w 2015 roku.

W poprzednich latach, na wniosek mieszkańców, w mieście przebudowano plac przed jedną ze szkół, zbudowano profesjonalny wybieg dla psów, powstały siłownie plenerowe, a także zainstalowano system defibrylatorów medycznych.Sok z truskawki kaszubskiej wpisany na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Po konfiturze oraz nalewce - to już trzeci produkt z naszego regionalnego owocu, który został doceniony w kraju.

Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiono dokumenty i wywiady, potwierdzające ponad 100-letnią tradycję soku z truskawek kaszubskich oraz oryginalną recepturę. - Od teraz mamy kolejny markowy produkt z Kaszub, który promuje region - zaznacza mistrzyni kaszubskiej kuchni Zyta Górna z Zgorzałego.

Taki wpis to wielka rzecz. Produkt musi mieć swoje pochodzenie i tradycję ściśle związaną z tym regionem, który reprezentuje. Ten sok powstaje tylko z odmiany Senga Sengana. Jest to produkt uboczny przy wytwarzaniu konfitury. Zasypujemy cukrem truskawki. Wszystko zostawiamy na noc. Potem odlewamy sok przez durszlak. Sok z turkawki kaszubskiej ma bardzo szerokie zastosowanie w kaszubskich domach.

Proces wpisu soku z truskawki kaszubskiej na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych trwał dwa lata.

 

Robert Groth/Dariusz Kępa/Sebastian Kwiatkowski