Wiadomości
Chodnik przed klubem Ziemia - poranek po proteście (fot. Archiwa prywatne)

piątek,

30 października 2020

13:55

GZDiZ: "Protestujący nadmiernie nie śmiecą". Gdzie można zgłosić problem, jeśli uważamy, że jest inaczej?

– Śmieci po proteście przed klubem Ziemia we Wrzeszczu to był jednostkowy przypadek – mówi Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Dodaje, że protestujący nadmiernie nie śmiecą. Gdzie możemy zgłosić problem, jeśli uważamy, że jest inaczej?

Do redakcji Radia Gdańsk zostały nadesłane zdjęcia sprzed klubu Ziemia, gdzie w rytm muzyki puszczanej przez DJ-ów (pomimo zakazu organizowania tego typu imprez z uwagi na pandemię) bawiło się i skandowało kilka tysięcy osób. Przedstawiały one zaśmiecony chodnik na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny.

CZY MIASTO JEST GOTOWE NA "KARNAWAŁ PROTESTÓW"

Zapytaliśmy urzędników, czy miasto - wspierające protestujących - będzie sprzątało miejsca, w których spotyka się tłum osób, w tym ludzie, którzy protesty traktują jak zabawę, spożywając alkohol i pozostawiając po sobie np. butelki lub porzucone transparenty z tektury.

– W minionym tygodniu nie odnotowaliśmy zanieczyszczeń czy też dewastacji odbiegających od normy (dane z czwartku rano - przyp. red.). Dostaliśmy jedynie sygnał, że zanieczyszczony został teren skrzyżowania ulicy Jaśkowa Dolina z ulicą Grunwaldzką. Nasi inspektorzy w czwartek rano pojechali na miejsce, natomiast teren ten został uprzątnięty przez samych organizatorów – mówi Magdalena Kiljan.

"JEDNOSTKOWY PRZYPADEK". GDZIE ZGŁASZAĆ PROBLEMY?

O tym, że był to jednostkowy przypadek, mówią także reprezentantki ruchu społecznego Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom – organizatora wydarzenia, które odbyło się we Wrzeszczu. Organizacja nie ma wyznaczonych osób sprzątających, jednak także po wczorajszym proteście, który odbył się w tym samym miejscu, teren został uprzątnięty jeszcze w nocy.

Jeśli ktokolwiek z mieszkańców uważa, że doszło do zaśmiecenia, może to zgłosić miastu poprzez stronę internetową Gdańskiego Centrum Kontaktu, będącą zakładką serwisu gdansk.pl. Podobnie, jak to miało miejsce po sygnałach z czwartku, GZDiZ będzie reagował na zgłoszenia.

 


Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl