Wiadomości
Nz. Dworzec PKS w Gdańsku (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

piątek,

30 października 2020

12:48

Na Pomorzu wykorzystano zaledwie połowę środków na rozwój przewozów autobusowych. Region otrzyma 41 milionów

Umiarkowane zainteresowanie dopłatami do przewozów autobusowych na Pomorzu. W tym roku wykorzystana została nieco ponad połowa budżetu rządowego programu.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych powstał w połowie 2019 roku dla ułatwienia przywracania lokalnych połączeń. Warunkiem otrzymania dopłaty było uruchomienie połączenia niefunkcjonującego od co najmniej trzech miesięcy.

- Przeznaczona na ten rok kwota to ponad 41 milionów złotych. Wykorzystano 25 i to przy zwiększeniu stawki z 1 do 3 złotych za tak zwany wozokilometr - mówi Janusz Woliński z Wydziału Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

NAJWIĘCEJ ŚRODKÓW DLA URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO

Najwięcej środków, bo prawie 11 milionów złotych, jako organizator transportu otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Po nieco ponad 4 miliony - powiaty słupski i starogardzki. Przekazane pieniądze pozwolą na przejechanie autobusom 8 milionów kilometrów po reaktywowanych lub zmodyfikowanych liniach.

Nabór wniosków do przyszłorocznego programu planowany jest na listopad. Tegoroczny ogólnopolski budżet programu to 800 milionów złotych. Do końca sierpnia wykorzystano 1/4 środków. Według informacji resortu infrastruktury - niewykorzystane pieniądze trafią na rozbudowę dróg lokalnych.
 

Sebastian Kwiatkowski