Wiadomości

czwartek,

29 października 2020

17:20

Wpływ wzrostu zakażeń na protesty, przygotowania do Wszystkich Świętych w Trójmieście i koncert "aMuz w Radiu Gdańsk"

"Gościem Dnia Radia Gdańsk" będzie Piotr Müller, słupski poseł PiS, rzecznik prasowy rządu. Po godzinie 8:30 Piotr Kubiak zapyta się go o to, czy groźba paraliżu ochrony zdrowia w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem powstrzyma protestujących na ulicach. Jaki pomysł ma rząd na powstrzymanie protestów? Porozmawiamy też o tym, jakie wydarzenia mogą doprowadzić do całkowitego zamknięcia gospodarki.

Tematem "Samorządowego Piątku Radia Gdańsk" będą przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych w czasie epidemii. Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz powiedzą, jak miasta zabezpieczyły się na 1 listopada i jakie samorządowcy mają rady dla mieszkańców. Początek audycji kilka minut po 9:00. Zaprasza Joanna Stankiewicz.

Lockdown w Niemczech i Francji – jak ten niemiecki wpłynie na Polskę? O odpowiedź na to pytanie w programie "Ludzie i Pieniądze" po 9:30 Iwona Wysocka poprosi Dariusza Wieczorka, prezesa HCS Polska i Artura Kiełbasińskiego z Radia Gdańsk. Sytuacja jest dynamiczna, bo Norwegia zamyka się na Polskę. Trudniej będą mieli Polacy, którzy jeżdżą tam pracować. Słabszy złoty a gospodarka - na ile to pomoże utrzymać ją w nienajgorszej kondycji? Porozmawiamy też o Estońskim podatku CIT, który został przegłosowany.

W kulinarnym programie "Gotuj się na Weekend" ponownie przeniesiemy się do pierwszej połowy XIX wieku. We wrześniu znakomity, znany doskonale szef kuchni Bogdan Gałązka opowiadał już na naszej antenie o Janie Szyttlerze, kucharzu, który gotował na królewskich dworach. W XIX wieku był pierwszym gastronomicznym celebrytą. "Jedyną stałą w życiu jest zmiana" - tak też było w życiu Jana Szyttlera. Z królewskich dworów, gdzie przepych aż bił po oczach, przeniósł się do kuchni warzywnej, ubogiej, bazującej na podstawowych składnikach. Obecnie powiedzielibyśmy, że to wegetarianizm i zero waste. Jak widzi to szef kuchni w XXI wieku? Dowiemy się po 13:20. Na ponowne spotkanie z Bogdanem Gałązką zaprasza Ewelina Potocka.

W wiadomościach regionalnych punktualnie o 14:30 zajrzymy na Kaszuby Południowe.

O godzinie 19:00 "aMuz w Radiu Gdańsk". Koncert transmitować będziemy z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

pb

_