Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk)

środa,

28 października 2020

17:31

Protesty kobiet, wypowiedź szefa Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku i mandaty za brak maseczki [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

"Gościem Dnia Radia Gdańsk" będzie Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Po godzinie 8:30 Jarosław Popek zapyta go o protesty kobiet oraz o kontrowersyjną wypowiedź szefa Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku.

Czy niemieckie, skrajnie lewicowe organizacje bojówkarskie będą wspierać protesty w Polsce, zmierzające do obalenia ładu konstytucyjnego i demokratycznie wybranych władz? Z jakich powodów przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku sugerował możliwość oderwania tego miasta od Polski? M.in. o to Piotr Kubiak zapyta swoich rozmówców. Po godzinie 9:00 gośćmi "Komentarzy Radia Gdańsk" będą Michał Rachoń z "Gazety Polskiej" i Telewizji Polskiej oraz Artur Ceyrowski z tygodnika "Sieci".

W gospodarczej audycji "Ludzie i Pieniądze" Iwona Wysocka porozmawia z Rafałem Dadejem, prezesem Ambiton Group i Romanem Walasińskim, prezesem Swissmed. Spróbujemy ustalić, na ile kary za brak maseczek pomogą w ogarnięciu sytuacji epidemiologicznej? Czy przekonają opornych do ich noszenia i czy grozi nam drugi lockdown? W rozmowie po 9:30 wybiegniemy również w przyszłość i zastanowimy się nad tym, jak będzie wyglądał świat gospodarczy już po pandemii? Czy wrócimy do znanego stylu życia, łatwych podróży i pracy w otwartych biurowych przestrzeniach? Czy na zawsze zostaną z nami medyczne teleporady i praca zdalna?

Tematy związane z koronawirusem poruszymy także w medycznej audycji "Bądź Zdrów". Parę minut po godz. 11:00 Joanna Matuszewska porozmawia z Anną Obuchowską, zastępcą Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o sytuacji epidemicznej w województwie. W drugiej części programu, po 11:30, połączymy się z dr Alicją Mączkowiak, ordynatorem oddziału neurologii z oddziałem udarowym Szpitala w Wejherowie, która opowie nam o leczeniu udarów.

W "Magazynie Europejskim" o godz. 12:30 ekonomista Stanisław Szultka opowie w rozmowie z Iwoną Wysocką o tym, jak europejskie gospodarki radzą sobie w sytuacji pandemicznej. Bliżej przyjrzymy się Grecji.

Miłośnicy motoryzacji z pewnością powinni włączyć radioodbiorniki po godzinie 13:20. Gościem "Autocooltury" będzie Tadeusz Myszkier, sześciokrotny wyścigowy samochodowy mistrz Polski. Choć już nie tak aktywny jak przed laty zawodnik, to jednak doświadczony kierowca. Będziemy mieli też kilka rad dla tych, którzy chcieliby poprawić jakość i bezpieczeństwo swojej jazdy jesienią oraz zimą.

Mimo, że COVID-19 nie odpuszcza, to nie odpuszczają też aktywni seniorzy. Co planują na czas po pandemii i co udało im się zobaczyć, gdy była na to szansa? Okazuje się, że silna grupa podróżników pod wodzą Andrzeja Wójcickiego szykowała wyjazdy do Iranu, Kazachstanu, Paryża i nad Morze Śródziemne. Jakie mają propozycje i jak ten czas zamierzają wykorzystać, gdy jakiekolwiek wyjazdy będą możliwe? Odpowiedzi m.in. na te pytania będzie można usłyszeć w audycji "Srebrne Pokolenie" po godz. 14. Zaprasza Anna Rębas.

A w przerwie audycji, punktualnie o 14:30, w "Wiadomościach Regionalnych" wybierzemy się na Żuławy i do Elbląga.

Czy COVID zmieni relacje w rodzinach? Jak zapewnić kontakt wnukom i dziadkom? O tym porozmawiamy w audycji "Mamo, Tato Ratuj!" po godzinie 18:00. Gościem Joanny Matuszewskiej będzie dr Milena Lachowicz.

Orkiestra kameralna BalticAlians to zespół wywodzący się z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tworzą go studenci i absolwenci, którzy - jak mówią - "chcą razem grać". Ostatnio zaprezentowali się podczas dwóch koncertów na festiwalu "NeoArte. Syntezator Sztuki", m.in. premierowo grając utwór Aleksandra Kościowa "Hodos/Oikos" – koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną. W "Tyglu Kulturalnym" po 21:35 głos na ten temat zabiorą: prof. Aleksander Kościów, prof. Karolina Piątkowska-Nowicka, założyciele zespołu Jan Staruch i Rafał Marek Wiśniewski oraz członkowie orkiestry. W programie opowiemy też o filmie o pierwszych polskich osadniczkach na Żuławach po II wojnie światowej, a w rozmowie z Barbarą Sroką z Instytutu Kultury Miejskiej podsumujemy letni sezon Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz Metropolitanki 2020.
 

pb

_