Wiadomości
(Fot. Flickr/Adrian Kot)

poniedziałek,

26 października 2020

20:31

Żandarmeria wojskowa pomoże policji w walce z pandemią. Chodzi o ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa od środy 28 października żołnierze żandarmerii wojskowej pomagać będą policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego - stanowi opublikowane w poniedziałek zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego.

"W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" – stanowi zarządzenie premiera opublikowane w Monitorze Polskim.

Obecnie żołnierze ŻW, podobnie jak WOT, biorą obok policjantów udział w nadzorowaniu kwarantanny, pomagają także ochotnikom WOT wspierającym służbę zdrowia w pobieraniu wymazów na obecność koronawirusa.

KOMENTARZE ZASKOCZENIA, ELEMENT WSPARCIA

Informacja wywołała komentarze w mediach społecznościowych. Na przykład poseł Konfederacji Artur Dziambor napisał "Daleko zaszło... Nie, to nie fejk".

"W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku" - napisał Müller na Twitterze. "Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią" - dodał.

W rozmowie z PAP rzecznik rządu przypomniał, że 19 marca br. w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy "o zatwierdzeniu decyzji w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji".

PODCZAS PIERWSZEJ FALI

Ministerstwo Obrony Narodowej we wpisie na Twitterze również zaznaczyło, że żandarmeria Wojskowa udzielała wsparcia policji także podczas pierwszej fali epidemii. - To standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny - podkreślił resort.
 
PAP/pOr