Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

sobota,

24 października 2020

20:00

75. urodziny Radia Gdańsk: moc życzeń i podziękowań, historyczne wyróżnienia i porywający Janusz Radek

Życzenia od prezydenta i premiera, nagrody dla wybitnych członkiń naszej ekipy oraz wielkich przyjaciół rozgłośni, a na koniec koncert Janusza Radka - tak Radio Gdańsk świętowało swoje 75. urodziny. 
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała nieco nasze plany i zamiast hucznego świętowania musieliśmy ograniczyć się do skromnej uroczystości, zorganizowanej z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Choć nie mogliśmy być tego dnia z naszymi słuchaczami, to oni mogli być z nami - za pośrednictwem radioodbiorników, a także dzięki transmisji na naszej stronie internetowej i Facebooku. 

Powitali ich, otwierając jednocześnie urodzinową galę, prezes Adam Chmielecki i dyrektor artystyczny naszej rozgłośni Konrad Mielnik. - Pokazaliśmy, także w ostatnim roku wielkich rocznic historycznych, że skutecznie potrafimy łączyć tradycję z nowoczesnością, zarówno w formie, jak i treści. Pokazaliśmy, że jesteśmy blisko naszych słuchaczy, blisko ludzi. W ostatnich miesiącach pokazały to chociażby niestety zwłaszcza nasze różnorodne działania w kontekście walki z pandemią koronawirusa. Spotykamy się w studiu koncertowym, które pozornie wydaje się niemal puste. Ale tylko pozornie. Bo na tym właśnie polega siła i magia radia, że możemy być razem, połączeni falami radiowymi, a w XXI wieku także przez internet, za pośrednictwem radia cyfrowego DAB+ i relacji wideo. Te wszystkie kanały Radio Gdańsk intensywnie rozwija - podkreślał prezes Adam Chmielecki.

- Nie świętujemy sami, bo na co dzień także nie działamy sami, łączymy ludzi, różne środowiska i organizacje. Są z nami wybitne osobowości, nie tylko radiowe, i nie tylko Pomorza. Ludzie do zadań specjalnych, liderzy w różnych obszarach życia publicznego. Ludzie, którzy ciężko i kreatywnie pracują na rzecz dobra wspólnego, a poza tym jeszcze znajdują siły i czas, aby edukować i informować, także na antenie Radia Gdańsk. To między innymi dzięki takim osobom Radio Gdańsk skutecznie realizuje misję mediów publicznych - dodał prezes Radia Gdańsk.

2020 10 24-016
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

Ze względu na pandemię w uroczystości nie mogła wziąć udziału zdecydowana większość zaproszonych. Najważniejsze osoby w państwie przekazały jednak swoje życzenia i gratulacje w listach.

- Cieszę się, że w obliczu głębokich przemian rynku medialnego, związanych z ekspansją internetu, wdrożyli państwo najnowsze rozwiązania techniczne, w tym nadawanie online i w technice radia cyfrowego DAB+. Przede wszystkim dziękuję za to, że nadal urzeczywistniają państwo wizję radia ambitnego, nowoczesnego, towarzyszącego słuchaczom w ich codzienności, a przy tym obficie czerpiącego ze skarbca historii i tradycji polskiej kultury - napisał prezydent Andrzej Duda, którego słowa odczytał prezydencki doradca Piotr Karczewski.
RJF 4602
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

- Radio Gdańsk było i jest rozgłośnią tworzoną z pasją i misją. Wyznaczyliście sobie ambitny cel zbudowania dynamicznego i nowoczesnego źródła informacji, o ofercie programowej bogatej w treści edukacyjne i kulturalne. Choć lata mijają, a Radio Gdańsk się zmienia, wciąż pozostaje jednym z najważniejszych mediów w regionie, gwarantującym dostęp do debaty publicznej i ważnych wydarzeń społecznych i artystycznych - wtórował mu premier Mateusz Morawiecki.

Odczytano także listy od wiceministra kultury Jarosława Sellina i przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Fragmenty tych i innych pism, stworzonych z okazji naszego jubileuszu, można znaleźć TUTAJ.

RADIOWE OSOBOWOŚCI ROKU: KAROL NAWROCKI, TOMASZ AUGUSTYNIAK, JERZY KARPIŃSKI

Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku i Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku - oto tegoroczne Radiowe Osobowości Roku. Niestety, pandemia i tu odcisnęła piętno. Dwaj ostatni, eksperci od tematyki zdrowotnej i epidemiologicznej, nie mogli odebrać statuetek osobiście, gdyż walczą z koronawirusem. Ich wystąpienia mogliśmy obejrzeć tylko z odtworzenia.

- To wyróżnienie jest dla mnie wielkim zobowiązaniem. Muszę się starać, by każde słowo wypowiedziane na antenie Radia Gdańsk, każdy wywiad osiągał pułap tego, co właśnie trzymam w rękach. Nawet rzeczy odnoszące się do zjawisk historycznych, niepodlegających dyskusji, muszą zostać wypowiedziane od tego momentu z właściwą intonacją i akcentem - mówił z kolei Karol Nawrocki, który pojawił się w studiu im. Janusza Hajduna.
 
RJF 4647
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

Więcej o Radiowych Osobowościach Roku można przeczytać TUTAJ.

BASIA I ASIA "BURSZTYNOWE", ANIA NA FALI

"Bursztynowe Mikrofony" w tym roku zostały przyznane osobom niezwykłym. Pierwszy otrzymała Barbara Kopaczewska, realizatorka związana z Radiem Gdańsk od 20 lat. Basia, odbierając nagrodę, wygłosiła mowę, której nie powstydziliby się zdobywcy Oscarów. Potwierdziła w niej to, co wszyscy pracownicy radia wiedzieli doskonale - że jest niezwykle ciepłą osobą, której na sercu leży dobro innych. Przez kilka minut wzruszona wymieniła chyba wszystkich pracowników i współpracowników rozgłośni, serdecznie im dziękując. Ostatnie słowa swojego wystąpienia skierowała do męża.

- Dziękuję za to, że zawsze jest dla mnie wsparciem i wytrzymuje to, że nie ma mnie przez długie godziny w domu, że wstaję czasem o 3:40, że jeżdżę gdzieś daleko wozem i nie ma mnie przez 16 godzin. Dziękuję, Tomku, że jesteś ze mną - zakończyła.

Joanna Matuszewska "Bursztynowy Mikrofon" otrzymała już po raz drugi. To pierwsza taka sytuacja w historii naszej rozgłośni. W tym roku, naznaczonym przez pandemię koronawirusa, naturalnym było to, że nagroda trafi w ręce osoby tak mocno związanej z tematyką medyczną.

- Mija 25 lat mojej pracy w Radiu Gdańsk. Dedykuję ją słuchaczom moich audycji. Bardzo wam dziękuję, że jesteście. W tej sytuacji trafne wydają się słowa, którymi zwykle kończę audycje medyczne: bądźcie państwo zdrowi, do usłyszenia - powiedziała Joanna Matuszewska. 

"Bursztynowy Mikrofon" w swoim dorobku ma już także trzecia z wyróżnionych, Anna Rębas. Tym razem w jej ręce trafiło jednak zupełnie nowe wyróżnienie - pierwsza w historii nagroda Rady Programowej "Na Fali". Ona również podziękowała wszystkim współpracownikom, a szczególne słowa skierowała właśnie w kierunku gremium, które zdecydowało o jej nagrodzeniu. Podziękowała też swojej mamie, która - z oczywistych względów - nie mogła towarzyszyć jej podczas gali.

- Ona wie doskonale, co myślę i komu to zawdzięczam. Dziękuję Ci, mamo, za to, że jestem tu, gdzie jestem. Jesteśmy, cieszymy się, trwajmy - pozdrowiła wszystkich Anna Rębas.


O naszych "bursztynowych" i "falujących" koleżankach możecie poczytać TUTAJ.

JANUSZ RADEK - ARTYSTA WSZECHSTRONNY

Po wyróżnionych członkiniach załogi Radia Gdańsk i przyjaciołach rozgłośni scenę przejął Janusz Radek - jeden z najwszechstronniejszych artystów na polskiej scenie.

- Zaczynał od piosenki artystycznej, później był punk rock, oratoria Rubika, a teraz śpiewa własne utwory - wyliczał Konrad Mielnik.
 
RJF 4907
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

Więcej zdjęć z wydarzenia można znaleźć TUTAJ. Partnerami koncertu byli Grupa Orlen i Totalizator Sportowy - właściciel marki Lotto.

CAŁA GALA I KONCERT JANUSZA RADKA DO OBEJRZENIA NA NASZYM KANALE YOUTUBE.


mrud

Zobacz Galerię