Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

sobota,

24 października 2020

18:55

Zdobywczynie "Bursztynowych Mikrofonów" i nagrody "Na Fali" - trzy damy, bez których trudno wyobrazić sobie Radio Gdańsk

Trzy wyjątkowe kobiety - pozornie z różnych światów - które swoją energią, zaangażowaniem i fantastycznymi pomysłami od lat dokładają swoje cegiełki do wspólnego antenowego dzieła. Poznajcie Barbarę Kopaczewską i Joannę Matuszewską - laureatki tegorocznych "Bursztynowych Mikrofonów", a także Annę Rębas - pierwszą w historii zdobywczynię nagrody Rady Programowej "Na Fali".


BARBARA KOPACZEWSKA

 RJF 4721

 (fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


W Radiu Gdańsk od ponad 20 lat. Jest realizatorką dźwięku z niezwykłą energią. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Spotkać ją można nie tylko za konsoletą realizatora w siedzibie radia, ale też w wozie satelitarnym Radia Gdańsk, gdy wraz z reporterami przemierza Pomorze przygotowując programy z terenu.
 

20190814 120207


Basia uwielbia podróże, zwłaszcza do Hiszpanii. Cieszą ją wakacje pod żaglami, a na co dzień - jej pyszna, aromatyczna kawa, której zapach każdego ranka pobudza do działania całą redakcję. Od niedawna adopcyjna mama małej kotki - Bonity, cudownej jak jej pani.

 

 

JOANNA MATUSZEWSKA

 RJF 4749

 (fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


To znakomita dziennikarka, niezwykły człowiek, wrażliwa kobieta, otwarta na ludzi. Od wielu lat kojarzona jest przez słuchaczy Radia Gdańsk z informacjami medycznymi oraz związanymi z tematyką społeczną.

Osobiste doświadczenia, walka z chorobą nowotworową, sprawiły, że Asia jeszcze intensywniej włączyła się w budowanie platformy między pacjentami a pracownikami służby zdrowia. Wspiera pacjentów, nie tylko w czasie audycji radiowych. Skończyła kolejny kierunek studiów, została rehamanadżerem, czyli specjalistą wspierającym i organizującym proces leczenia i rehabilitacji. Pomimo pandemii, nadal wspiera pacjentki zmagające się z rakiem piersi.

Joanna to jednak przede wszystkim wybitna dziennikarka, która nie boi się trudnych społecznie tematów. Oprócz audycji medycznych, prowadzi także programy dla osób z niepełnosprawnościami oraz program o problemach wychowawczych dzieci i nastolatków. W okresie pandemii, niezwykle ważne dla słuchaczy Radia Gdańsk są cykliczne rozmowy, dotyczące aktualnej sytuacji pandemicznej w naszym regionie.
 

106250043 3393210044057373 3694800897534695051 o


Joanna Matuszewska wyszła poza studio radiowe, organizowała spotkania słuchaczy Radia Gdańsk z lekarzami różnych specjalizacji, podczas których można było nie tylko posłuchać specjalisty, ale także skonsultować z nim swoje wyniki badań. Mamy nadzieję, że po ustaniu pandemii, będziemy mogli do tych spotka powrócić.


Prywatnie Joanna jest dumną mamą, pięknej i mądrej Zuzanny. W gronie przyjaciół Joanna to także mistrzyni kulinarna. Jej daniem popisowym jest lasagne, na którą przepis w sercu nosi od czasów studenckich, kiedy to miała okazję zdobywać szlify pod okiem włoskiego kucharza.

 

 


ANNA RĘBAS

 RJF 4783

 (fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


Swoim mikrofonem wspiera Radio Gdańsk od 2005 roku. Czasy reportera newsowego wspomina z uśmiechem i ulgą, że nie musi być już w trzech miejscach jednocześnie. Obsługiwała najważniejsze i najtragiczniejsze wydarzenia dla Trójmiasta - społeczne, polityczne i religijne.

Mogliście słyszeć jej relację z miejsca katastrofy wieżowca w Oliwie, na swoimi porannym dyżurze odebrała informację o katastrofie promu Jan Heweliusz. Była z mikrofonem przy pożarze hali stoczni w Gdańsku czy przy powodzi w 2001 roku. Od tej pory wozi w bagażniku auta komplet kaloszy. Dobrze zapamiętała przemoczone adidasy i trwający tydzień dyżur reporterki.

Stara się uważnie patrzeć i słuchać tego, co dzieje się dookoła i co mówią ludzie. Bo to oni są bohaterami jej reportaży.

20200820 094441 1

Od informacyjnej reporterki radiowej aż do reportażystki i dokumentalistki - taką drogą dziennikarki radiowej podąża już od 28 lat. Laureatka Bursztynowego Mikrofonu w 2007 roku. Wyrabiając sobie dziennikarskie kontakty, musiała nierzadko zjeść "beczkę soli" albo "beczkę śledzi". Stąd pewnie zainteresowanie sprawami morza i zajęcie się tą tematyką.


W redakcji publicystyki i reportażu jest od 2005 roku. Morskie i żeglarskie klimaty w Radiu Gdańsk to jej "działka". Była uczestnikiem Rejsu Niepodległości dookoła świata w 2018 roku.

Uwielbia wyszukiwać tematy czasem z morskiego dna. W jej radiowym archiwum ma głosy wielkich tego świata, ludzi kultury, artystów, sportowców. Znajdziemy tam wypowiedzi m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Ewy Demarczyk, Jerzego Maksymiuka, Alicji Boniuszko czy Niny Andrycz. 

Głosy wielkich żeglarzy i marynarzy słyszycie co środę na co dzień. Słyszycie też audycję, którą Anna Rębas wymyśliła i nadała jej kształt. Gdańscy seniorzy zawsze w czwartki włączają Radio Gdansk, by posłuchać rozmów kierowanych właśnie do nich. Dziś "Srebrne Pokolenie" to międzypokoleniowa audycja.


Anna Rębas współtworzy też niedzielną audycję katolicką, gdzie rozmawia o sprawach kościoła, nie tylko z księżmi - uczestniczyła i obsługiwała medialnie Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lubi tematy z pozoru beznadziejne i nie do rozwiązania. Umie opowiadać dźwiękiem, co pokazała, tworząc od kilkunastu lat swoje reportaże historyczne, nierzadko nagradzane i doceniane.

- Najprostsze często bywa najciekawsze - podkreśla Anna Rębas. Nadal chce i jest blisko ludzi. Do dziś ceni rozmowy trudne, tzw. przypadki beznadziejne lub niechętnych jej rozmówców. Jak podkreśla, każda rozmowa, nawet ta źle zaczęta może się pięknie skończyć. Zwłaszcza ta nagrana na radiowy mikrofon.

Poza radiem wspina się także na górskie szczyty. Dwa razy samotnie przeszła całą Orlą Perć. Kilka razy startowała w gdańskim triathlonie. Trenuje tylko wtedy gdy nie trzyma z mikrofonu. Jednak by nagrać oddech maratończyka musiała, sama zaliczyć kilka długodystansowych biegów Westerplatte. 

 


RG