Wiadomości
Protest w Gdańsku zgromadził okolo 2 tysiące osób (Fot. Radio Gdańsk)

piątek,

23 października 2020

19:51

Protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji. Demonstranci zgromadzili się także w pomorskich miastach

W piątek wieczorem w polskich miastach rozpoczęły się protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji. Kobiety wyszły także na ulice pomorskich miast. Domagają się swoich praw m.in. w Gdański i Gdyni.

AKTUALIZACJA 20:00

W Gdańsku około kilka tysięcy osób zgromadziło się przed siedzibą polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zablokowano wiele ulic w centrum, a na miejscu porządku pilnuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji. Ze względu na trwającą pandemię i związane z nią obowiązujące obostrzenia, protest nazwano ironicznie "Spacerowanie Gwarantem Zdrowia Psychicznego".

 

protest waly(Fot. Radio Gdańsk) Protestujący zablokowali m.in. ul. Wały Jagiellońskie


Protesty zaplanowano także w innych pomorskich miastach, m. in. w Gdyni, Sopocie, Słupsku oraz Elblągu.

PROTESTY ZE STARCIAMI W WARSZAWIE

To drugi dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji. W nocy z czwartku na piątek w Warszawie manifestacja rozpoczęła się pod siedzibą TK, a zakończyła na Żoliborzu. Kilku uczestników zaatakowało policjantów kamieniami. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Zatrzymano 15 osób. Do sanepidu trafiło ponad 200 notatek w związku z nieprzestrzeganiem środków bezpieczeństwa w sytuacji pandemii.

Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Protesty w całej Polsce zaplanowano także na sobotę.

 

mm