Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk)

piątek,

23 października 2020

13:48

Dwie nowe instytucje w Brusach, remont ulic w Lublewie Gdańskim oraz Muzeum Osadnictwa w Przechlewie [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Centrum Usług Społecznych oraz Środowiskowy Dom Samopomocy to dwie nowe instytucje, które powstaną w Brusach. Ich siedzibą będzie budynek starej szkoły. Właśnie rozpoczęły się prace adaptacyjne obiektu.


Do tej w Brusach poza Warsztatami Terapii Zajęciowej nie było instytucji, która mogłaby zająć się profesjonalną opieką nad osobami niepełnosprawnymi lub niesamodzielnymi. Stąd pomysł, aby utworzyć na miejscu takiej placówki. - Seniorami zajmie się Centrum Usług Społecznych – zapowiada Mariola Rodzeń, sekretarz gminy Brusy.

- Będzie to dom dziennego pobytu dla osób starszych. Będzie się tam mieściła także świetlica socjoterapeutyczna dla rodzin
dysfunkcyjnych oraz mieszkania dla osób niesamodzielnych z terenu naszej gminy. Zawiadywał tym będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - dodaje sekretarz.

W drugiej części budynku utworzony zostanie Środowiskowy Dom Samopomocy. To z kolei instytucja służąca osobom niepełnosprawnym. Wszystko ma być gotowe do września przyszłego roku.Będzie remont ulic Wojska Polskiego, Bukowej i Wrzosowej w Lublewie Gdańskim. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na te inwestycje.

Drogi zyskają asfaltową nawierzchnię, wyniesione skrzyżowania, chodnik i oświetlenie. W przypadku biegnącej przy cmentarzu ulicy Bukowej - powstanie także parking dla 40 samochodów. Prace powinny być zrealizowane do połowy przyszłego roku. Inwestycja będzie dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych.Muzeum Osadnictwa powstanie w podczłuchowskim Przechlewie. Będzie to galeria pamiątek, dokumentów i przedmiotów przywiezionych przez powojennych mieszkańców tej miejscowości.

Przed wojną niemalże cały dzisiejszy powiat człuchowski należał do Niemiec.

- Po zmianie granic w 1945 roku osiedlili się tam Polacy przybyli z różnych stron kraju - mówi wójt Przechlewa, Krzysztof Michałowski. - Są wśród nich osadnicy, a w zasadzie już ich potomkowie z okolic Wilna, Lwowa, Grodna i Lidy. Są też przybysze z Mazowsza, Śląska, Kielecczyzny, a nawet Górale. Pierwszymi, którzy się tu po wojnie osiedlali, byli ci, którzy mieli najbliżej, czyli Kaszubi. Większość z nich to osadnicy z wiosek odległych o zaledwie kilkanaście kilometrów od Przechlewa - dodaje wójt.

Tak duża różnorodność kulturowa stała się przyczyną utworzenia Muzeum Osadnictwa. Powstanie ono w piwnicach nowej biblioteki. Gmina już zbiera od mieszkańców przedmioty i dokumenty, które będzie można niebawem wyeksponować na wystawach. Muzeum w Przechlewie ma być otwarte jeszcze w tym roku.Ponad 2 mln zł dofinansowania na dokończenie budowy hali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół w Przodkowie. Ministerstwo Sportu opublikowało listę samorządów, które otrzymały dofinansowanie na budowę sal gimnastycznych.

Środki otrzymało 39 inwestycji na łączną kwotę ponad 62 milionów złotych. Na tej liście znalazł się również samorząd powiatu kartuskiego.

Starosta kartuski Bogdan Łapa informuje, że jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony przetarg i rozpocznie się realizacja drugiego etapu budowy sali w Przodkowie. Wszystko wskazuje, że wraz z nowym rokiem szkolnym 2021/2022 uczniowie szkoły będą mogli korzystać z nowego obiektu sportowego.
 
Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/ako