Wiadomości
Wszystkich Świętych to bardzo ważne święto w polskiej tradycji (fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

sobota,

24 października 2020

07:24

Wszystkich Świętych: funkcjonowanie cmentarzy i komunikacji miejskiej w Gdańsku w czasie pandemii

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych władze Gdańska przygotowały zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu. Z uwagi na epidemię w tym roku pojawią się dodatkowe kursy autobusów i tramwajów, parkingi rowerowe przy cmentarzach, akcja "Gdańsk pomaga sprzątać groby", a także inne rozwiązania przygotowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców.Gdański magistrat apeluje do mieszkańców, aby zaczęli odwiedzać groby od najbliższego weekendu. Wyrazy szacunku i pamięci można złożyć w dni poprzedzające dzień Wszystkich Świętych. Natomiast w niedzielę 1 listopada pozostawić bezpieczną przestrzeń dla tych, którzy przyjadą na groby swoich bliskich spoza Gdańska i Trójmiasta.

– Wszystkich Świętych to ważne święto w polskiej tradycji, ważne dla każdego z nas. Jesteśmy jednocześnie w specjalnej sytuacji sanitarnej, wkrótce cały kraj będzie objęty strefą czerwoną i w tym kontekście chcielibyśmy się zwrócić do wszystkich gdańszczanek i gdańszczan o to, by z myślą o zdrowiu i życiu naszych najbliższych zrezygnowali z wyjścia 1 listopada na groby. Wszystkich Świętych to święto ponadlokalne. W tym dniu przyjadą do Gdańska osoby, które mają tu na cmentarzach swoich najbliższych. My gdańszczanie możemy pamiętać o naszych najbliższych we wszystkie inne dni w roku. Zostańmy w domu ze względu na naszych żyjących dziadków, babcie, mamy i ojców – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Władze zaapelowały też, aby nie korzystać tylko z jednego wejścia, ale z wielu, które gdańskie cmentarze posiadają, np. cmentarz Srebrzysko ma ich aż 14. Na podstawie map, zamieszczonych w komunikacji miejskiej, na cmentarzach, warto zastanowić się którędy wejść, by jak najszybciej dotrzeć do grobu bliskiej osoby.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

– Organizacja ruchu będzie podobna do lat ubiegłych. Już 31 października, czyli dzień przed świętem wprowadzimy zmiany na ul. Starej Słowackiego. Od ul. Trawki do Słowackiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy i pojawi się możliwość parkowania w miarę blisko cmentarza – mówi Maciej Cybulski, kierownik Komisji ds. tymczasowych organizacji ruchu drogowego przy Miejskim Inżynierze Ruchu.

 

 

mapa lostowice 2020

(graf. UM Gdańsk)

 

Cmentarz Łostowicki

W dniu 1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu. Nie będzie to dotyczyło komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką, a także mieszkańców oraz osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy od ul. Kartuskiej do al. Armii Krajowej.

Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul. Łostowicką z ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami: Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko (wjazd ul. Pana Tadeusza).

Od soboty 31 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. 31 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.

Miejsca postojowe:

- parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),

- postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w kierunku do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking,

- trzy parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

 

mapa srebrzysko 2020

(graf. UM Gdańsk)

 

Cmentarz Centralny Srebrzysko

Dojazd do Cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie się odbywał jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w stronę do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.

Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Sale’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.

Tymczasowe przystanki w kierunku do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni. Jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki.

Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w kierunku do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Potokowej.

Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej. Na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Chrzanowskiego.

Od soboty 31 października na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 31 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.

Miejsca postojowe:

- dwa parkingi wyznaczono na ul. Słowackiego (ok. 140 miejsc postojowych),

- jeden na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

 

mapa oliwa 2020

(graf. UM Gdańsk)

 

Cmentarz Oliwski

Do cmentarza w Oliwie dojedziemy ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej.

Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w stronę Sopotu.

Miejsca postojowe:

- na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych)

- na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)

- po prawej stronie ul. Czyżewskiego za bramą na cmentarz (ok. 200 miejsc postojowych)

Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.

Cmentarz Salvator Nowy

Dojazd do cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w kierunku do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Cmentarz Garnizonowy

Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 Maja poniżej Dworca PKS.

W sobotę 31 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.

Cmentarz św. Franciszka

Dojazd do cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta - Kartuska.

Cmentarz św. Ignacego

Do cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej).

Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych).

Ulica Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Cmentarz św. Jadwigi

Dojazd w rejon cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury.

Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.

Cmentarz Sobieszewski

Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

Mieszkańców ul. Srebrniki i Łostowickiej oraz osoby prowadzące stałą działalność zapraszamy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po stosowne identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu ogólnego rejon cmentarzy. Wydawane one będą od 26 do 31 października (poniedziałek-czwartek) w godzinach od 7:00 do 15:00. Identyfikatory wydaje Dział Inżynierii Ruchu, ul. Wyspiańskiego 9A, pok. nr 133.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował inne niż w dni powszednie cykle zmiany sygnalizacji świetlnej, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości na newralgicznych skrzyżowaniach. W zależności od miejsca i potrzeb wydłużone bądź skrócone zostaną cykle sygnalizacji, pojawia się także komunikaty na tablicach stacjonarnych i mobilnych.

Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 29 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren cmentarzy będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W dniu 28 października wjazd na teren cmentarza będzie możliwy w godz. od 7:00 do 10:00, zaś w pozostałe dni zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

PARKINGI ROWEROWE

Przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Oliwskim wyznaczone zostały specjalne parkingi dla rowerów (łącznie 9 parkingów). Poniżej znajdziecie wykaz miejsc, w których zostały zlokalizowane.

Cmentarz Łostowicki: 2 parkingi rowerowe przy parkingu dla samochodów przy ul. Cedrowej, 1 parking rowerowy przy parkingu dla samochodów przy ul. Łostowickiej, 1 parking rowerowy przy skrzyżowaniu ul. Łostowickiej i al. Armii Krajowej, 1 parking rowerowy przy wejściu na cmentarz od al. Armii Krajowej.

Cmentarz Centralny "Srebrzysko": 1 parking rowerowy przy bramie głównej, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Srebrniki.

Cmentarz Oliwski: 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Czyżewskiego, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Opackiej.

 

wszystkich swietych3

fot. Wikimedia Commons/Łukasz Golowanow

 

ZMIANY W KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W GDAŃSKU


Linie specjalne 63, 68, 608 i 627 kursujące do gdańskich cmentarzy oraz zwiększona częstotliwość kursów tramwajów linii 2,4,6,7 i autobusów 107,115,162,195 to niektóre udogodnienia, które będą dostępne już od najbliższego weekendu 24 i 25 października oraz przez tydzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. Wszystko po to, by zachęcić mieszkanki i mieszkańców Gdańska do odwiedzenia grobów w dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych.

- Stawiamy na znaną i sprawdzoną organizację ruchu komunikacji miejskiej, do której mieszkańcy przyzwyczajeni są przez lata. Ten rok jest wyjątkowy. Z powodu pandemii i ogłoszonej czerwonej strefy w pojazdach może być zajęte tylko 30% wszystkich miejsc. Od 17 października w ruchu znajduje się historyczna liczba pojazdów w godzinach szczytu. Na trasę wyjeżdża 116 tramwajów i 243 autobusy. Nie chcemy dopuścić do kumulacji pasażerów 1 listopada, stąd już od soboty, 24 października zostanie jeszcze wzmocniona oferta komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba kursów potrwa do 8 listopada. Co bardzo ważne, nie będzie możliwości zakupu biletów u kierowców i motorniczych. Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety, a można to zrobić w kasach, biletomatach lub przez aplikację mobilną - powiedział podczas konferencji Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM. 

ZTM apeluje o bieżące sprawdzanie informacji. Sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili mogą pojawić się nowe obostrzenia. Wszystkie szczegóły oferty komunikacji miejskiej na najbliższy czas znajdziemy na stronie internetowej ZTM.

Już w sobotę i niedzielę, 24 i 25 października będą kursować tramwaje i autobusy specjalnych linii cmentarnych 63, 68, 601, 608, 627.

W niedzielę 25 października na wszystkich liniach, które obsługuje ZTM, będą obowiązywały sobotnie rozkłady jazdy. Oznacza to częstsze kursowanie autobusów i tramwajów. Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie taryfa jak na liniach zwykłych.

Przypominamy, na cmentarz Łostowicki najłatwiej dojechać tramwajami linii 2, 6, 63 i 68 oraz w dni powszednie dodatkowo 4 i 7. Wszyscy, którzy wybiorą ten środek transportu, powinni pamiętać, że do bramy głównej cmentarza najbliżej jest od przystanku tramwajowego "Wilanowska", zlokalizowanym na skrzyżowaniu al. Havla i ul Łostowickiej. Kursowanie autobusów w ciągu ul. Łostowickiej będzie utrzymane.

Osoby chcące odwiedzić groby swoich bliskich powinny też rozważyć skorzystanie z pociągów SKM i POLREGIO. Mieszkańcy, na obszarze Gdańska mogą podróżować tymi środkami transportu na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca.

24-25 października (sobota-niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

107 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 45 minut,

115 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 10 minut,

195 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 15 minut

Linie specjalne

601 - linia dodatkowa na trasie: Dworzec Główny - Kartuska - Cmentarz Łostowicki - w godz. 9:00-17:00 co 15 minut.

608 - linia dodatkowa okrężna na trasie Chełm Witosa - Cienista - Brzegi - Stoczniowców - Wronki - Chałubińskiego - Sikorskiego - Chełm Witosa - w godz. 8:00-16:00 co 15 minut.

627 - linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM - Pomorska - (dalej trasa jak linii 227) - Cmentarz Srebrzysko - Rakoczego - Cmentarz Łostowicki - Chełm Witosa - w godz. 9:00-17:00 co około 5 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian działa linia 63,

6 - podwojenie częstotliwości kursowania w godz. 9:00-17:00

Linie specjalne

63 - linia dodatkowa przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska - Brzeźno - Opera - Dworzec Gł. - Chełm - Łostowice Świętokrzyska, a w godz. 8:30-17:00 co około 20 minut,

68 - linia dodatkowa na trasie: Stogi - Przeróbka - Śródmieście SKM - Chełm - Łostowice Świętokrzyska - w godz. 8:30-17:00 co około 20 minut.

26-30 października (poniedziałek-piątek)

Autobusy

115 - w godz. 8:00-14:00 kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 8:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,

195 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 8-10 minut.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy.

W niedzielę 1 listopada obowiązują sobotnie rozkłady jazdy - na wszystkich liniach!

Kursowanie autobusów w ciągu ul. Łostowickiej będzie utrzymane.

Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie taryfa jak na liniach zwykłych.

Z uwagi na pandemię, kierowcy i motorniczowie nie sprzedają biletów (karnetów). Bilety można kupić w automatach biletowych albo przez aplikacje mobilne.

31.10. i 01.11.2020 (sobota i niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 45 minut,

111 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,

115 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 10 minut,

116 i 136 - w godz. 8:00-16:00 kursują co 30 minut,

117 - w kierunku Jelitkowa kursuje przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego, w kierunku do Sopotu trasa bez zmian; zmiana ta dotyczy tylko dnia 01.11.2020!

120 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,

122 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,

157 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,

162 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,

175 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 10 minut,

210 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 8 minut,

262 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny - Kartuska - Cmentarz Łostowicki, w godz. 9:00-17:00, co około 10 minut,

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa - Cienista - Brzegi - Stoczniowców - Wronki - Chałubińskiego - Sikorskiego - Chełm Witosa, w godz. 8:00-16:00, co 15 minut,

610 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Wrzeszcz PKP - Żołnierzy Wyklętych - Cmentarz Srebrzysko - Rakoczego - Cmentarz Łostowicki, w godz. 7:00-18:00, co około 4 minuty,

627 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Żabianka SKM - Pomorska - (dalej jak 227) - Cmentarz Srebrzysko - Rakoczego - Cmentarz Łostowicki - Chełm Witosa, w godz. 8:00-18:00, co około 8 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

2 - w godz. ok. 9:00-17:00 kursuje co 10 minut,

3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

10 - w godz. ok. 9:00-17:00 kursuje co 10 minut,

12 - wydłużona trasa w godz. 9:00-17:00 do Jelitkowa: Jelitkowo - Oliwa - Wrzeszcz - Opera - Dw. Gł. - Siedlce - Lawendowe Wzgórze,   

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska - Brzeźno - Opera - Dworzec Gł. - Chełm - Łostowice co około 20 minut, a w godz. 9:00-17:00 co około 10 minut,

66 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Strzyża PKM - Opera - Dworzec Gł. - Chełm - Łostowice, tylko w godz. 9:00-17:00, co około 6-7 minut,

68 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Stogi - Przeróbka - Chełm - Łostowice, tylko w godz. 9:00-17:00, co 10 minut.

02.11.2020 (poniedziałek)

Autobusy

115 - w godz. 8:00-14:00 kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 8:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,

195 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 - w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 6-7 minut.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ponadto:

6 - w godz. 8:00-14:00 - kursuje co 10 minut zamiast co 20 minut. Przypominamy, że w godzinach szczytu porannego i popołudniowego tramwaje tej linii kursują średnio co 6-7 minut. Dojazd do Cmentarza Łostowickiego (przystanek: "Wilanowska") możliwy również tramwajami linii 2, 4 i 7.

07-08.11.2020 (sobota-niedziela)

W niedzielę, 08.11.2020 obowiązują sobotnie rozkłady jazdy - na wszystkich liniach!

Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie taryfa, jak na liniach zwykłych.

Przypominamy o możliwości korzystania z pociągów SKM i PolRegio na obszarze Gdańska na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca.

07-08.11.2020 (sobota-niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 8:00-16:00 - kursuje co około 45 minut,

115 - w godz. 8:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 8:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

195 - w godz. 8:00-16:00 - kursuje co około 15 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny - Kartuska - Cmentarz Łostowicki, w godz. 9:00-17:00, co 15 minut,

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa - Cienista - Brzegi - Stoczniowców - Wronki - Chałubińskiego - Sikorskiego - Chełm Witosa, w godz. 8:00-16:00, co 15 minut,

627 - linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM - Pomorska - (dalej trasą jak linia 227) - Cmentarz Srebrzysko - Rakoczego - Cmentarz Łostowicki - Chełm Witosa, w godz. 9:00-17:00, co około 5 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

6 - podwojenie częstotliwości kursowania w godz. ramowych 9:00-17:00,

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska - Brzeźno - Opera - Dworzec Gł. - Chełm - Łostowice, a w godz. 8:30-17:00 co około 20 minut,

68 - linia dodatkowa kursuje w godz. 8:30-17:00 co około 20 minut na trasie: Stogi - Przeróbka - Śródmieście SKM - Chełm - Łostowice.

 

wszystkich swietych2

(fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

 

WARTO PAMIĘTAĆ


Obowiązująca na terenie Gdańska strefa czerwona wpływa na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Obowiązkowe jest też zasłanianie nosa i ust.

Również na terenie cmentarzy obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, utrzymywania dystansu fizycznego oraz częstej dezynfekcji rąk.

GDAŃSK POMOGA SPRZĄTAĆ GROBY

Wystartowała inicjatywa wspierająca osoby powyżej 60. roku życia lub z niepełnosprawnością w podstawowym sprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach. Cel jest jeden - ograniczenie ilości osób szczególnie narażonych na infekcję COVID-19 na cmentarzach, nie odbierając im prawa do troski o groby bliskich.

- Do naszej akcji można zgłaszać zarówno potrzebę, jak i chęć pomocy. Działania rozpoczną się 26 października i potrwają do 6 listopada. W tym czasie wolontariusze będą sprzątali zgłoszone nagrobki oraz zapalą na nich znicze - mówił Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Akcję zainicjowała Fundacja Gdańska przy wsparciu miasta. Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 575 317 781 czynny w godzinach 9.00-17.00. Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową gdanskpomaga.pl w zakładce sprzątamy groby. Zgłoszenia można składać do 31.10.2020, a samo uprzątniecie pomnika będzie realizowane sukcesywnie przez 2 tygodnie do dnia 06.11.2020.

- Potrzebę wsparcia może zgłosić sam zainteresowany lub ktoś w jego imieniu. Zachęcam do kontaktu z instytucjami publicznymi, domami sąsiedzkimi na dzielnicach, które chętnie pomogą w zgłoszeniu potrzeby - mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

STRAŻ MIEJSKA PRZYPOMINA

Ponieważ w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom. Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są więc elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

Wcześnie zapadający zmrok i tłumy ludzi na cmentarzach to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!

 

am