Wiadomości
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

piątek,

23 października 2020

11:00

Restauracje tylko na wynos, ograniczenie spotkań oraz aktywności młodzieży i seniorów. Sprawdź nowe obostrzenia

Pandemia koronawirusa nie zatrzymuje się i każdego dnia notujemy kolejne, znaczne przyrosty zakażeń. Rząd zdecydował się więc wprowadzić kolejne obostrzenia. Jakie? O tym na konferencji prasowej mówili premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz przewodniczący grupy rządowych doradców epidemiologicznych prof. Andrzej Horban.

- Niektóre państwa - np. Czechy czy Irlandia - podjęły decyzję o całkowitym zamknięciu gospodarki. Inne zdecydowały się na godzinę policyjną - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Mam nadzieję, że obostrzenia, które dziś wprowadzimy, przyniosą skutek za 10-14 dni. Jeśli będą potrzebne dalsze, takie jak zamknięcie granic, zakaz przemieszczania czy całkowity lockdown, trzeba się będzie na taki krok zdecydować - dodał.

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego:

- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych
- w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.
- ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. - Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej - podkreślił Morawiecki.

Ponadto, jak poinformował premier, zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej.

- W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie mogą same przemieszczać się, spotykać w grupach; mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich, także na dzieciach i młodzieży".

GASTRONOMIA NA WYNOS

Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak, jak dotychczas. - Będą mogły wydawać jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni, z możliwością przedłużenia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ograniczenie może zostać przedłużone, "jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła".

- Zdaniem specjalistów, w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana. Te pomieszczenia są słabo wietrzone - zaznaczył Morawiecki.

SENIORZY W DOMACH

- Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o pozostanie w domach - apelował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział uruchomienie Korpusu Wsparcia Seniorów, by pomóc osobom starszym niemającym opieki rodziny.

Szef rządu podkreślił, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. - Dlatego wprowadzam program "Ochrona seniorów". Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia Seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. - Poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach - powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, 70 proc. osób, które umierają na COVID-19 to osoby powyżej 70. roku życia.

Poinformowano jednocześnie o utworzeniu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Program koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dzięki niemu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy i ośrodki pomocy społecznej będą przebiegały sprawniej. Osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie ze strony wolontariuszy, organizacji pozarządowych, harcerzy oraz ochotniczych straży pożarnych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.


W SZKOŁACH TYLKO NAJMŁODSI

Premier, uzasadniając decyzję o tym, że szkoły podstawowe w klasach od 4. do 8. będą funkcjonowały w trybie zdalnym, podkreślił, że uzasadniają to pewne badania. - Otóż w grupie osób do 11-12. roku życia poziom zakażeń przy podobnej liczbie testów jest trzykrotnie mniejszy, niż w wieku 13-19 lat - powiedział Morawiecki.

Ale poza tym - jak dodał - dla tych małych dzieci, które rozpoczynają dopiero szkołę, jak i tych w przedszkolach, bardzo ważna jest edukacja w trybie stacjonarnym. - Jeszcze ważniejsza niż dla młodzieży i dzieci starszych ze względów psychicznych, psychologicznych i efektywności edukacyjnej - podkreślił premier.

PRZERWA DLA SANATORIÓW

Ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria. Zostaną one zamknięte po zakończeniu trwających obecnie turnusów.

- Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz jeszcze kończą turnusy. To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia – powiedział premier.

SPOTKANIA DO 5 OSÓB

Kolejnym obostrzeniem jest zakaz aktywności, spotkań, zebrań w grupach powyżej pięciu osób. - Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i mamy przekonanie - i takie też jest zdanie epidemiologów - że były to źródła i ogniska zakażeń - powiedział premier.

Szef rządu wyjaśnił, że obostrzenie to nie będzie dotyczyło osób, które mieszkają razem, czy w przypadków wykonywania celów zawodowych np. na budowie.

"NIE ZOSTAWIMY TYCH BRANŻ SAMYCH"

Premier zapowiedział, że gałęzie biznesu dotknięte tymi obostrzeniami otrzymają rządowe wsparcie. - W bardzo krótkim czasie, liczonym w godzinach i dniach, zaprezentujemy program wsparcia dla tych branż - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że dzięki Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, które zostały wdrożone wiosną, na kontach wielu firm są jeszcze pieniądze. Premier poinformował też, że rząd przygotowuje dodatkową pomoc dla około 31 form prowadzenia działalności.

- Zakładając, że branża gastronomiczna dotknięta jest bardziej od innych, podobnie jak branża fitness, to będziemy dla około 31 PKD, czyli rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej, proponowali nowe instrumenty wsparcia - powiedział premier.

Szef rządu dodał, że wśród propozycji mogą znaleźć się takie instrumenty jak postojowe czy zwolnienie z płacenia składek do ZUS.

- Będziemy jednocześnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze, na restrukturyzację w firmach, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie zostawimy tych branż samych, chociaż sytuacja na całym świecie i w Polsce jest recesyjna - stwierdził Morawiecki.

PROF. HORBAN: SUKCES ZALEŻY OD NAS WSZYSTKICH

Podczas konferencji prasowej główny doradca premiera ds. walki z epidemią prof. Andrzej Horban podkreślił, że koronawirus byłby "zupełnie prostą chorobą, infekcja górnych dróg oddechowych", gdyby nie to, że "20 proc. pacjentów wymaga tlenoterapii".

- Im ktoś jest starszy. tym częściej ta walka kończy się niepowodzeniem. Człowiek jest przyjmowany na oddział intensywnej terapii, a to już jest niesłychanie poważne zagrożenie życia - zwrócił uwagę.

Jak zaznaczył, jedyne co możemy zrobić to ograniczać transmisję, ale zapobiec jej nie możemy, bo wirus ewoluuje.

- W tej chwili mamy do czynienia z odmianą wirusa, która łatwiej zakaża. W związku z tym jest ten wzrost zakażeń bardzo szybki, ale też na pocieszenie: nie jest aż tak zjadliwy jak w pierwszej fali, tzn. charakteryzuje się mniejszą śmiertelnością. Tylko nie jest to śmiertelność rzędu zdecydowanie poniżej 1 proc. tylko cały czas powyżej 2 proc. - poinformował Horban.

Profesor zwrócił także uwagę, że "w tym momencie ludziom chorym trzeba zapewnić właściwą opiekę". - Mamy mniej więcej 100 tys. miejsc szpitalnych, ale oprócz COVID-19 są jeszcze inne choroby - stwierdził.

Ekspert zaapelował także, by stosować się "do tych prostych interwencji, metod przynajmniej przez okres kilku tygodni". - Mam nadzieję, że dalej będzie można te ograniczenia, te zasady bezpieczeństwa, znacznie zmniejszyć, jeśli odniesie to sukces. A sukces zależy od nas wszystkich - podsumował.

Zapis konferencji znaleźć można na facebookowym profilu Kancelarii Premiera. Lista już obowiązujących i wchodzących w życie od soboty obostrzeń dostępna jest na stronie gov.pl.

 

gov.pl/PAP/mrud