Wiadomości
Autorowi "podrobionego" profilu Straży Miejskiej za podszywanie się grozi do 3 lat więzienia (Fot. strazmiejska.gda.pl/Facebook/Straż Miejska w Gdańsku[KONTO FAŁSZYWE])

czwartek,

22 października 2020

16:22

Straż Miejska w Gdańsku ostrzega przed fałszywym kontem na Facebooku. "Łudząco podobne do prawdziwego, ludzie się nabierają"

Fałszywy profil Straży Miejskiej w Gdańsku może wprowadzać w błąd - ostrzegają strażnicy. Od dwóch miesięcy na Facebooku działa profil łudząco podobny do oryginalnego. Prawdziwe fakty przedstawia w sposób humorystyczny.

- Mamy do siebie dystans, ale uważamy, że to szkodliwe - mówi rzecznik Marta Drzewiecka.

- Gdyby to było fikcyjne konto, po którym od razu widać jego fikcyjność, nie byłoby z tym problemu. Problem się pojawia, bo konto jest łudząco podobne do prawdziwego. Ktoś wykorzystuje naszą pełną nazwę, dane adresowe i zdjęcia. Otrzymujemy sygnały, że ludzie się na to nabierają - dodaje rzecznik.

ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY

Sprawę zgłoszono administratorom portalu społecznościowego. Złożono także zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, powołując się między innymi na kwestię zaufania społecznego.

Podobnymi sprawami zajmują się policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością.

Za podszywanie się pod inną osobę i wykorzystywanie jej wizerunku w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej grozi do 3 lat więzienia.

 

 

Sebastian Kwiatkowski/pb