Wiadomości
Adam Niedzielski i Anna Rulkiewicz podsumowali na konferencji dwa dni rozmmów Ministerstwa Zdrowia z sektorem prywatnym (Fot. PAP/Paweł Supernak)

czwartek,

22 października 2020

14:51

Ponad tysiąc łóżek więcej dla zakażonych koronawirusem. Minister zdrowia: wzrost zachorowań wzmaga presję na system opieki

W wyniku rozmów z sektorem prywatnym baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. W pierwszej fazie, w ciągu 1,5 tygodnia, ma to być 700 łóżek - podała wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz.

Na czwartkowym briefingu prasowym w Ministerstwie Zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że tego dnia potwierdzono najwięcej dobowych zakażeń koronawirusem - 12,1 tys.

To - jego zdaniem - pokazuje, że "cały czas mamy realizowany scenariusz wykładniczego wzrostu liczby zachorowań, co powoduje i wzmaga presję na system opieki zdrowotnej".

ROZMOWY Z SEKTOREM PRYWATNYM

Niedzielski powiedział, że od dwóch dni prowadzone są bardzo intensywne rozmowy z sektorem prywatnym. Partnerem w tych rozmowach - mówił - była uczestnicząca również w konferencji wiceprezydent Pracodawców RP.

- Cieszę się, że mogę dzisiaj zakomunikować, że w wyniku naszych rozmów baza łóżek dostępnych na cele covidowe, pierwszy raz w historii, efektem współpracy i wysiłku sektora prywatnego, powiększy się o tysiąc łóżek - poinformował szef MZ. Ocenił, że to bardzo realne wsparcie. Podkreślił również, że szpitale prywatne, które udostępnią łóżka, "zlokalizowane są w dużych miastach, w aglomeracjach, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne".

WARUNKI FINASOWE

Mówiąc o finansowaniu tych szpitali prywatnych, które wspomogą państwo w walce z koronawirusem, Niedzielski powiedział, że szpitale te będą otrzymywały od niego polecenia na uzgodnionych warunkach i będą korzystały z warunków finansowych, które NFZ oferuje podmiotom publicznym.

WSPÓLNA WALKA O ZDROWIE

Z kolei Anna Rulkiewicz przekonywała, że dla całego prywatnego sektora bardzo ważne jest realizować z rządem misję publiczną i pomagać wszystkim polskim pacjentom. - Bycie dzisiaj razem i tworzenie wspólnoty w walce o zdrowie polskich pacjentów jest dla nas zaszczytem i ogromnym przywilejem - mówiła wiceprezydent Pracodawców RP.

Poinformowała, że dziś w walkę z koronawirusem włącza się 18 szpitali prywatnych. - To jest 1046 łóżek, ale myślę, że to może nie będzie koniec, że może jeszcze inni dołączą do tej misji - wskazywała. Jak mówiła Rulkiewicz, są to zarówno szpitale w dużych, jak i mniejszych miastach. - Ponieważ jestem prezesem LUX MED mogę od razu powiedzieć, że chcemy włączyć cały szpital św. Elżbiety dla pacjentów covidowych, ale ze mną są również i mniejsze, i większe szpitale - dodała.

700 ŁÓŻEK W PIERWSZEJ FAZIE

- Rozmawiałam z wieloma prezesami szpitali prywatnych i widziałam ogromne zaangażowanie, ogromną siłę, ogromną moc, żeby pomóc dzisiaj ministrowi, żeby pomóc Polsce, żeby pomóc polskim pacjentom. Dlatego jesteśmy gotowi i sukcesywnie będziemy się włączać. Potrzebujemy około 1,5 tygodnia, żeby się uruchomić. Chcemy w pierwszej fazie zaoferować około 700 łóżek i dojść jak najszybciej do ponad tysiąca - wskazała wiceprezydent Pracodawców RP.

 

 

PAP/pb