Wiadomości
(fot. Anna Rezulak / KFP)

czwartek,

22 października 2020

11:38

Trzy nagrody na Festiwalu FilmAT dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Te produkcje poruszyły jury [ZOBACZ]

Trzy nagrody w 15 edycji Festiwalu FilmAT otrzymało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Decyzją międzynarodowego jury instytucja wygrała w kategoriach "History & Heritage up to 30 min", "Produkt Turystyczny – Atrakcje Kulturalne" oraz "Historia i Dziedzictwo".

Festiwal FilmAT jest polskim członkiem Międzynarodowej Organizacji Festiwali Filmów Turystycznych – CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) z siedzibą w Wiedniu. Celem festiwalu jest m.in. prezentacja najnowszych trendów w dziedzinie filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, komunikacji turystycznej, filmów korporacyjnych i instytucjonalnych.

"DZIECI SOWIECKICH DEPORTACJI"

W kategorii "History & Heritage up to 30 min" zwyciężył film pt. "Dzieci sowieckich deportacji". Zrealizowany przez Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przedstawia wywózki w głąb Rosji i późniejszą ucieczkę z sowieckich łagrów oczami dzieci.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., z zajętych przez Związek Sowiecki polskich Kresów Wschodnich deportowano pierwszych 140 tys. Polaków, zamieszkujących te tereny, głównie rodziny polskich wojskowych, urzędników państwowych, a także pracowników leśnych i kolejowych. Przez władze ZSRR zostały one uznane jako "element niepewny", zagrażający sowietyzacji okupowanych ziem. Po latach wciąż ze wzruszeniem Jolanta Jarmołowicz, wtedy kilkuletnia dziewczynka, wspomina brutalną wywózkę na wschód.

- Wtargnęło kilku... Zachowywali się jak bandyci. Ustawili mamę, babcię i nianię pod ścianą. Zaczęła się rewizja, wyrzucanie wszystkiego. powiedzieli, że wyjeżdżamy, zmieniamy miejsce pobytu. To był dzień 10 luty, to była pierwsza wywózka - mówi w dokumencie."KULTURA WIELU WYMIARÓW"

Kategorię "Produkt Turystyczny – Atrakcje Kulturalne" zdobył film pt. "Kultura wielu wymiarów", promujący instytucję i pokazujący wszechstronny wpływ na kultywowanie pamięci. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ukazane jest jako miejsce kultury wielu wymiarów, które wiedzie prym na mapie atrakcji turystycznych Gdańska. 

 

"POWRÓT DO JANOWEJ DOLINY"

Kategoria "Historia i Dziedzictwo" została podbita przez film pt. "Powrót do Janowej Doliny". 

 

W Wielki Piątek 23 kwietnia 1943 r. nacjonaliści Ukraińskiej Powstańczej Armii wymordowali w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina (obecnie Bazaltowe) jest jednym z wielu tragicznych miejsc na mapie Zbrodni Wołyńskiej. W prezentowanym dokumencie do ilustracji przebiegu zbrodni i jej skutków wykorzystano notację filmową zrealizowaną z Haliną Kopacz - bezpośrednim świadkiem wydarzenia.

 


Więcej na temat festiwalu można przeczytać >>>TUTAJ

 

ako