Wiadomości
(fot. materiały prasowe)

czwartek,

22 października 2020

09:47

COVID-19 drive-thru w garażu Muzeum II Wojny Światowej. W jeden dzień zespół może pobrać nawet 120 wymazów

Nowe Centrum testowe COVID-19 drive-thru Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego już działa. Znajduje się w garażu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i powstało kilka dni po tym, jak punkt pobrań, znajdujący się przy Stadionie Energa Gdańsk, został zniszczony przez wichurę.

- Szybkie ustawienie nowego centrum możliwe było dzięki zaangażowaniu pana wojewody Dariusza Drelicha oraz profesjonalnej współpracy z Muzeum II Wojny Światowej - podkreśla Łukasz Michalewski, koordynator Zespołu ds. Centrów testowych COVID-19 UCK.

W trakcie jednego dnia trzyosobowy zespół może pobrać maksymalnie 120 wymazów. Przy koordynacji ruchu samochodów i sprawach organizacyjnych pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Dzięki specjalnej aplikacji minimalizujemy ryzyko kolejek. Każda osoba, od której ma być pobrany wymaz, umawiana jest na określoną godzinę. Nasza rejestracja ma podgląd w czasie rzeczywistym na liczbę wolnych miejsc, kolejki etc., dzięki czemu optymalnie sterujemy ruchem pacjentów. Pacjenci umawiani są co trzy minuty, wszystko idzie bardzo płynnie - informuje Łukasz Michalewski.

TAKŻE W WEEKENDY

Centrum testowe COVID-19 drive-thru UCK działa w garażu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Władysława Bartoszewskiego 1 w Gdańsku. Na parking wjeżdża się od strony ulicy Wałowej. Od poniedziałku do piątku centrum działa w godzinach 14:30 – 21:00 z uwzględnieniem półgodzinnej przerwy technicznej (odbiór próbek do badania, uzupełnienie sprzętu) między 17:30 a 18:00. W weekendy działa w godz. 9:00-15:30, a przerwa jest między 12:00 a 12:30.

Na pobranie wymazu można zarejestrować dzwoniąc pod numer telefonu – (58) 727 05 05 w godzinach działania centrum (osoby ze skierowaniem lekarza POZ również, żeby uniknąć kolejek na miejscu).


CENTRA TESTOWE UCK W TRÓJMIEŚCIE

Oprócz centrum przystosowanego do obsługi kierowców w Muzeum II Wojny Światowej, w Gdańsku działa również Centrum testowe COVID-19 walk-thru UCK. Punkt znajduje się na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych).

W Gdyni z kolei wymazy pobierane są w Centrum testowym COVID-19 drive-thru UCMMiT GUMed przy ul. Powstania Styczniowego 9B w Redłowie. Wszystkie centra koordynowane są przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

JAK WYGLĄDA BADANIE?

Pacjenci, którzy przyjadą na badanie, muszą mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL, ponieważ na tej podstawie są identyfikowani. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i przekazywany do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku za pomocą kuriera.

Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach dodatnich informowany jest telefonicznie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną właściwą do miejsca zamieszkania. Wyniki można również sprawdzić na portalu www. pacjent.gov.pl, logując się za pomocą Profilu Zaufanego.
 
oprac. mk