Wiadomości
Dominik Zimakowski Fot.RG

środa,

21 października 2020

15:28

Robili oświetlenie estradowe, w dobie epidemii zajęli się światłem, które niszczy wirusy, bakterie, grzyby

Portman Lights produkowali do tej pory lampy estradowe. W dobie epidemii firma estradowa z Gdyni zajęła się tworzeniem oświetlenia do odkażania sprzętu estradowego i pomieszczeń. - Trzeba sobie jakoś radzić, gdy cała branża estradowa na całym świecie przeżywa kryzys - opowiada nam Dominik Zimakowski, współwłaściciel Portman Lights. 

Portman Lights to młoda firma z Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni, ma zaledwie 4 lata. Pomimo młodego wieku ich produkty są eksportowane do 49 krajów świata. W świetle lamp tworzonych w Gdyni występowały takie gwiazdy jak Ed Sheeran czy Sting. Obecnie branża estradowa przeżywa kryzys i to na całym globie. Koncerty i festiwale w dobie epidemii są odwoływane. - Pracujemy nad nowymi modelami lamp estradowych, ale to nie wystarczy, czekając aż pandemia ustąpi i ruszą koncerty, zajęliśmy się tym na czym się znamy - światłem, ale postanowiliśmy używać go do walki z koronawirusem - opowiada Dominik Zimakowski. 

portman lights 1
Lampy Portman Lights na koncercie on-line w Kolumbii. Żródło:Portman Lights

Czy wiecie, że światło może dezynfekować przedmioty i powietrze w pomieszczeniach? Do usuwania bakterii, grzybów i wirusów można zastosować światło UV-C.  To technologia znana od lat, ale fachowej literatury na ten temat nie ma za wiele. Firma Portman Lights z PPNT postanowiła sprawdzić jak dobierać odpowiednie źródła światła w celu zaprojektowania własnego urządzenia.

Podczas VII edycji projektu InnovaBioPomorze, organizowanego przez PPNT Gdynia i Bio Laboratorium, studenci nauk przyrodniczych przez 3 miesiące sprawdzali jaka powinna być optymalna liczba lamp, a także ich moc i czas oświetlenia przedmiotów. Światło UV-C niszczy mikroorganizmy poprzez działanie na ich RNA, a tym samym nie mogą się one dalej namnażać i funkcjonować. Jednak światło to nie może być pod żadnym pozorem stosowane na ludzi, zwierzęta i rośliny. Dla nich też nie jest zdrowe. Następnie badania kontynuowano na Politechnice Gdańskiej. 

Dominik Zimakowski-001
Pół żartem, pół serio. Dominik Zimakowski z Portman Lights zorganizował konferencję prasową on-line i opowiadał o tym jak branża estradowa przeżywa czas epidemii. Fot.Portman Lights

Dzięki poszerzeniu wiedzy na temat światła UV-C już niedługo będzie można zakupić pełen zestaw urządzeń do dezynfekcji światłem produkowanych przez firmę z branży estradowej. 

Posłuchaj rozmowy z Dominikiem Zimakowskim przeprowadzonej przez Włodzimierza Raszkiewicza:


Włodzimierz Raszkiewicz