Wiadomości
Pomysł na tę audycję powstał podczas tworzenia łąki kwietnej przy Muzeum II Wojny Światowej. Fot.RG

wtorek,

20 października 2020

18:44

Historie ukryte w drzewach - specjalna audycja w Dniu Krajobrazu

Pomysł na tę audycję powstał rzeczywiście w czasie tworzenia łąki kwietnej przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Bało-czerwoną, patriotyczną łąkę wymyśliła muzealna przyrodniczka Ewelina Latoszewska. W czasie spotkania z naszym dziennikarzem Włodzimierzem Raszkiewiczem, przy sianiu łąki, przyrodniczka w rozmowie przypomniała o przypadającym na 20 października Dniu Krajobrazu i zaproponowała radiową eskapadę poświęconą historii ukrytej w drzewach.

 

krajobraz - plakat


 

Audycja "Historie ukryte w drzewach" powstała z inicjatywy Muzeum II Wojny Światowej, przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Program jest poświęcony drzewom ponieważ w tym roku hasłem i głównym motywem Dnia Krajobrazu są drzewa w krajobrazie.

krajobraz Ewelina Latoszewska

Jak historia łączy się z krajobrazem i drzewami? O tym na początku programu opowiedziała pomysłodawczyni audycji Ewelina Latoszewska (fot. archiwum prywatne) 

Posłuchaj rozmowy z Eweliną Latoszewską:


Po rozmowie z Eweliną Latoszewską nasz dziennikarz odwiedził podziemia Muzeum II Wojny Światowej. Tam w przepastnych magazynach jest ukryty swego rodzaju "drewniany skarb", jak go nazwał Włodzimierz Raszkiewicz.


krajobraz Wojciech Łukaszun

Skarb mieści się w niewielkim pudełku, ale jest intrygujący. Pokazał nam go Wojciech Łukaszun (fot. RG)


Skarb jest co prawda żelazny, ale został wydobyty z drzew. To kolekcja odłamków zebranych przez pewnego stolarza, którego piły trafiały od czasu do czasu na metalowe elementy z czasów II Wojny Światowej zatopione w drewnie. - Pamiątka po bitwach i potyczkach, nawet trudno określić z jakich miejsc, bo nie wiadomo skąd pochodziło drewno - opowiada muzealnik Wojciech Łukaszun. krajobraz skarb
Drzewa to świadkowie historii, też odnosiły rany w czasie działań wojennych. Na zdjęciu odłamki wyjęte z drzew (fot. RG)


Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Łukaszunem:

 


Z Muzeum II Wojny Światowej przenosimy się na teren Westerplatte, gdzie trwają badania archeologiczne. Tam też można usłyszeć arcyciekawą historię o drzewach świadkach historii. - Chociaż krajobraz terenu, na którym była w 1939 roku polska placówka, całkowicie się zmienił, to pozostały drzewa, które pamiętają niezwykłą obronę Polaków - mówi kierujący pracami archeologów Filip Kuczma. 


krajobraz Filip Kuczma 2
Czy wiecie, że to właśnie drzewa naprowadziły archeologów na miejsce pochówków polskich żołnierzy z Westerplatte? Tę arcyciekawą historię opowiedział Filip Kuczma. (fot. RG)


Posłuchaj rozmowy z Filipem Kuczmą:


Następnie odwiedzamy Trójmiejski Park Krajobrazowy i leśnego edukatora Witolda Ciechanowicza. Tu również rozmowa toczy się wokół drzew, jak mówią leśnicy "postrzelanych". Podobno co drugie drzewo pamiętające czasy II Wojny Światowej w lasach Oliwy czy Sopotu, zawiera metalowe odłamki. Rany się zabliźniły, ale można domyślać się tragicznych historii, które wydarzyły się w lasach.


krajobraz Witold Ciechanowicz
Witold Ciechanowicz nie tylko opowiadał o "postrzelanych" drzewach ale też mówił o swoim ukochanym drzewie w leśnym krajobrazie. To daglezja dorastająca u nas do 50 metrów wysokości, w Ameryce Północnej, z której pochodzi osiąga nawe 100 metrów (fot. RG)


Posłuchaj rozmowy z Witoldem Ciechanowiczem:


Na zakończenie audycji rozmawiamy z prof.Witoldem Pawłem Burkiewiczem, który słynie z odkrywania kolejnych gdańskich widoków. Architekt i scenograf krajobrazu nazywany jest także Panem na Widokach. W programie Pan Profesor opowiada historię ciekawego miejsca w lasach wrzeszczańskich. W położonym, nieopodal jego domu, lesie znajduje się miejsce upamiętniające alianckich żołnierzy, których samolot został zestrzelony nad Gdańskiem w 1942 roku. Misją lotników było zbombardowanie gdańskiej stoczni U-Botów.

krajobraz wrzeszcz

(fot. RG)

Posłuchaj rozmowy z Witoldem Pawłem Burkiewiczem:
Włodzimierz Raszkiewicz