Wiadomości
(Fot. Agencja Rezerw Materiałowych, graf. Radio Gdańsk)

wtorek,

20 października 2020

17:45

Dostępność podstawowych produktów w drugiej fali pandemii i historia "Sołdka" [ŚRODA W RADIU GDAŃSK]

"Gościem Dnia Radia Gdańsk" będzie Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Na ile prawdopodobne jest to, że z powodu drugiej fali pandemii grozi nam deficyt podstawowych produktów? Czy powinniśmy przygotować się na widmo pustych półek w sklepach? Odpowiedź będzie można usłyszeć o 8:30. Zaprasza Artur Kiełbasiński.

W "Komentarzach Radia Gdańsk" Andrzej Urbański porozmawia z Antonim Szymańskim, socjologiem, byłym senatorem IX kadencji oraz Lechem Makowieckim, poetą, kompozytorem, scenarzystą i felietonistą. Parę minut po godzinie 9:00 przyjrzymy się sytuacji związanej z koronawirusem, podyskutujemy o ustawie dezubekizacyjnej oraz poruszymy kwestię paryskiego ataku na nauczyciela historii.

Zaś po 9:30 w pierwszej części programu "Ludzie i Pieniądze" gościem będzie Piotr Stareńczak (Portal Morski), z którym Artur Kiełbasiński porozmawia o tym, że po raz pierwszy od 5 lat PŻM zleciła przebudowę statku w Gdańsku. Jest to ważny remont proekologiczny. Po 9:45, w drugiej części programu, połączymy się z kpt. Tadeuszem Hatalskim, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Opowie on o tym, jakie kłopoty napotyka program powrotu statków pod polską banderę.

W audycji edukacyjnej "Co Za Historia" po godzinie 11:00 spotkanie z dr. Marcinem Westphalem z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wojciech Suleciński porozmawia ze swoim gościem o historii statku-muzeum "Sołdek", polskiej floty handlowej i budownictwa okrętowego w Polsce.
W "Wiadomościach Regionalnych" o 14:30 sprawdzimy, co dzieje się w Słupsku i okolicach.


O 17:10 popołudniowy "Gość Dnia Radia Gdańsk". Zapraszamy na rozmowę z dr. Michałem Rutkowskim na temat pandemii. Rozmawia Jarosław Popek.

Co udało się zbudować na Ołowiance? Co kryją w sobie muzealne sale Narodowego Muzeum Morskiego? Między innymi o tym opowiemy w "Magazynie Morskim" po godzinie 18:00. Wspólnie zwiedzimy wystawę "Do DNA", która prezentuje kod genetyczny Muzeum Morskiego, instytucji, która obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Przypomnimy jej największe osiągnięcia, porozmawiamy o eksponatach, a także spotkamy się z ludźmi tworzącymi to miejsce. Do wspólnego rejsu na falach Radia Gdańsk zaprasza Anna Rębas.


W "Strefie Historii" po 21:05 zapraszamy - w związku z rocznicą Rewolucji Węgierskiej, która wybuchła 23 października 1956 roku - na  rozmowę z prof. dr hab. Anną Mazurkiewicz m.in. o stanowisku OZN wobec Rewolucji Węgierskiej, uchodźcach, dochodzeniu, skandalu z listą świadków i aferze Bang-Jensena.

Pierwszy tom reedycji dzieł Brunona Zwarry "W gdańskiej twierdzy" zaprezentowało Muzeum Gdańska. Za opracowanie dzieła odpowiedzialny był Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej - o tym także w audycji. Wrócimy również do premiery filmu "Rejs" Marka Piwkowskiego, która odbyła się 50 lat temu.


A wieczorem, o godzinie 22:30, w "Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk" przypomnimy reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko z 2016 roku "Smutna historia Psa Piasta".

 

pb

_