Wiadomości
(fot. Muzeum II Wojny Światowej)

niedziela,

18 października 2020

14:59

Muzeum II Wojny Światowej oddało hołd Polakom z Wolnego Miasta Gdańska. Wyjątkowy koncert w kościele Chrystusa Króla

W stulecie utworzenia Wolnego Miasta Gdańska Muzeum II Wojny Światowej oddało hołd rodakom, którzy zamieszkiwali jego obszar i pielęgnowali polskie tradycje. W kościele Chrystusa Króla w Gdańsku odbył się uroczyste wykonanie „Stabat Mater” Luigi Boccheriniego.
Jak przypominają organizatorzy, "mniejszość polska od początku istnienia Wolnego Miasta Gdańska służyła Polsce poprzez aktywną działalność na rzecz zachowania własnej tożsamości wobec niemieckiej większości".

- Polacy chętnie włączali się w życie polityczne, biorąc udział w wyborach do gdańskiego parlamentu, a także dbając o polskie interesy gospodarcze i handlowe. Podjęli się organizacji własnej sieci szkół oraz drużyn harcerskich, ponadto tworzyli polskie zespoły sportowe i towarzystwa kulturalne. Ostoją dla Polaków był Kościół katolicki i polscy kapłani oraz różnego rodzaju zrzeszenia i organizacje religijne. Warto podkreślić, że aktywne działania prowadzone były przez mniejszość polską w WMG mimo niesprzyjającego lub otwarcie wrogiego nastawienia niemieckich gdańszczan. Po wybuchu wojny polskie życie w Gdańsku było niszczone, a ślady po nim systematycznie zacierane przez Niemców. Wielu rodaków z WMG przypłaciło życiem swoje przywiązanie do polskości - czytamy.

„Stabat Mater” to wielkopostna sekwencja wykonywa w Liturgii Kościoła Katolickiego w okresie wielkiego postu, opisująca ból Maryi patrzącej na śmierć Jezusa. Swój początek ma w XIII wieku, choć nie wiemy, i prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, kto stworzył tę łacińską sekwencję. Przez wiele lat przypisywana była franciszkaninowi Jacopone da Todi, ale także Innocentemu III czy też św. Bonawenturze.

W trakcie niedzielnego koncertu, z towarzyszeniem zespołu Cappelli Gedanensis na instrumentach historycznych, pod dyrekcją koncertmistrzyni Katarzyny Kowacz, tę kompozycję zaśpiewała Agnieszka Tomaszewska, solistka Badische Staatstheater Karlsruhe i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, sopranistka od lat związana z Cappellą Gedanensis.

Koncert transmitowany był na Facebooku, na profilu Muzeum II Wojny Światowej. Zapis relacji poniżej:

mat. pras./mrud