Wiadomości
Największą popularnością cieszyły się wycieczki po dawnych terenach stoczniowych (Fot. KFP/Maciej Kosycarz)

sobota,

17 października 2020

16:09

W tym roku alternatywne spacery cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Najchętniej zwiedzano dawne tereny stoczniowe

Niemal 6,5 tys. osób wzięło udział w alternatywnych spacerach, na które w sezonie letnim zabierali chętnych m.in. mieszkańcy ośmiu dzielnic Gdańska. Najpopularniejsze okazały się wycieczki po dawnym terenie gdańskiej stoczni oraz po Oliwie.

Alternatywne spacery po wybranych dzielnicach Gdańska oferuje od kilku lat Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wycieczki odbywają się w ramach akcji pn. "Lokalni przewodnicy i przewodniczki". Wiosną chętni gdańszczanie biorą udział w kursach, na których poznają historię wybranych dzielnic, a w sezonie letnim dzielą się zdobytą wiedzą z uczestnikami spacerów.

W piątek rzecznik prasowa IKM Marta Bańka przesłała mediom informację zawierającą podsumowanie tegorocznej edycji przedsięwzięcia. Wyjaśniła, że w minionym sezonie, w nieco ponad 300 spacerach organizowanych w ośmiu gdańskich dzielnicach, udział wzięło łącznie niemal 6,5 tys. osób.

GDZIE SPACEROWALIŚMY NAJCHĘTNIEJ?

Największą popularnością cieszyły się wycieczki po dawnych terenach stoczniowych. Udział wzięło w nich 1 tys. 375 osób. Na kolejnym miejscu znalazła się gdańska Oliwa, którą - z pomocą lokalnych przewodników - zwiedziło 1089 osób.

Ponad 980 osób odwiedziło Dolne Miasto, a prawie 930 - Biskupią Górkę. Zaspę poznało z lokalnymi przewodnikami ponad 620 osób, Nowy Port – ponad 560, Wyspę Sobieszewską – 465, a Orunię – nieco ponad 410.

Bańka przypomniała, że tereny postoczniowe można będzie zwiedzić z przewodnikiem jeszcze 17 i 18 października. Na te dni zaplanowano spacery w języku rosyjskim i ukraińskim.

STOCZNIA JEST KOBIETĄ

Dawne tereny stoczni można też poznawać indywidualnie, z aplikacją Stocznia Jest Kobietą.

- Można w niej usłyszeć, między innymi, głos Aliny Pieńkowskiej i fragmenty reportażu o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej z 1968 roku - wyjaśniła Bańka, dodając, że w aplikacji dostępne są także archiwalne zdjęcia nieistniejących już stoczniowych budynków oraz informacje dotyczące tego, jak zmieniało się zatrudnianie kobiet w Stoczni od 1945 do 1996 roku.

SPECJALNE KURSY

W ramach przedsięwzięcia "Lokalni przewodnicy i przewodniczki" wiosną każdego roku IKM, w partnerstwie z dzielnicowymi instytucjami kultury bądź stowarzyszeniami, organizuje kursy, adresowane głównie do mieszkańców poszczególnych części miasta, ale mogą wziąć w nich udział także inne zainteresowane osoby. W trakcie spotkań swoją wiedzą dzielą się z uczestnikami historycy, architekci, dziennikarze, profesjonalni przewodnicy i specjaliści w innych dziedzinach.

Kursy trwają do połowy czerwca. Po ich zakończeniu uczestnicy mają szansę sami stać się lokalnymi przewodnikami i w okresie letnim – od czerwca do września, oprowadzać po swoich dzielnicach turystów oraz mieszkańców Gdańska.

WSPARCIE OD ORGANIZACJI

W realizacji przedsięwzięcia "Lokalni przewodnicy i przewodniczki" IKM pomagają związane z poszczególnymi dzielnicami organizacje społeczne i instytucje kulturalne. Są to: Plama Gdański Archipelag Kultury (GAK), Stowarzyszenie Biskupia Górka, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska, Wyspa Skarbów GAK oraz Stowarzyszenie Metropolitanka.

Akcja jest dofinansowywana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

Większość dzielnic, w których oferowane są alternatywne spacery, to obszary z długą historią, bogate w zabytkowe obiekty. Tak jest w przypadku Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni i Oliwy. Z kolei Wyspa Sobieszewska to obszar, którego atutem są przede wszystkim walory przyrodnicze, a Zaspa - typowe blokowisko, które słynie przede wszystkim z wielkoformatowych malowideł powstających od wielu lat na ścianach bloków. Jest tam już ponad 60 murali.

 

PAP/ako