Wiadomości
(Fot. Materiały prasowe/Urząd Miejski w Gdańsku)

sobota,

17 października 2020

05:25

Zdalne nauczanie, mniej pasażerów w komunikacji miejskiej i liczne ograniczenia. Od soboty całe Trójmiasto w czerwonej strefie

Od soboty Gdańsk i Gdynia znajdą się w czerwonej strefie. To oznacza, że w całym Trójmieście obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia dotyczące m.in. funkcjonowania komunikacji miejskiej, organizacji imprez, działalności kościołów, szkół, instytucji kultury czy lokali gastronomicznych.

KOMUNIKACJA W GDAŃSKU


Od poniedziałku na tory i ulice miasta w godzinach szczytu na wybranych liniach wyjedzie więcej pojazdów komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach będą obowiązywały limity pasażerów – do 30 procent na jeden pojazd. Od soboty do odwołania nie będzie też możliwości kupna karnetu na przejazd u kierowcy i motorniczego.

- Prosimy o zakup biletów przed podróżą. Można to zrobić w punktach sprzedaży, biletomatach oraz poprzez aplikację mobilną. Od pół roku funkcjonuje także wspólny bilet na komunikację miejską. Za 99 zł miesięcznie można podróżować w obrębie miasta także SKM, PKM i Polregio - mówi wiceprezydent Piotr Borawski.

ZDALNE NAUCZANIE

W autobusach i tramwajach od poniedziałku powinno się zrobić nieco luźniej, bo uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Od 19 października taką formę zdobywania wiedzy zacznie ok. 26 tys. gdańskich uczniów i uczennic.

Dyrektorzy mogą wypożyczyć uczniom i nauczycielom sprzęt komputerowy. Do placówek ponadpodstawowych od wiosny trafiło ponad 500 komputerów i laptopów. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe w Gdańsku, to dwie placówki pracują zdalnie, a 19 przeszło na nauczanie hybrydowe.

SYTUACJA W DPS

Domy Pomocy Społecznej w Gdańsku pozostają zamknięte dla odwiedzających. Kontakt z rodzinami jest możliwy z udostępnionych komputerów i telefonów.

Cały czas funkcjonuje również telefon interwencyjny MOPR - 500 218 337, pod którym udzielane jest wsparcie wszystkim tym, którzy go potrzebują. Możliwy jest również kontakt mailowy pod adresem email: wsparcie@mopr.gda.pl.

PRACA URZĘDÓW

Także sprawy urzędowe należy załatwiać telefonicznie, mailowo bądź po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie. Ma to pozwolić uniknąć kolejek. Infolinia Gdańskiego Centrum Kontaktu funkcjonuje całodobowo. Dzwoniąc pod numer (58) 524 45 00 można zgłosić różne sprawy, a także ustalić termin spotkania.

Po wciąż mieście kursuje autobus SOS dla osób bezdomnych i potrzebujących. W związku z obostrzeniami sanitarnymi, funkcjonuje on w zmienionej formie. Nie można do niego wsiąść, wydawana jest tylko ciepła zupa na wynos. Jeżdżący w autobusie pracownicy MOPR udzielają bezdomnym informacji o możliwości skorzystania ze schronienia, pomocy finansowej, rzeczowej, aktywizacji itd.

BEZ OBIEKTÓW SPORTOWYCH

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w strefie czerwonej, wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Zawieszona zostaje również działalność basenów i siłowni, dlatego od soboty miejskie pływalnie zostaną zamknięte.

 

PODOBNIE W GDYNI

Władze Gdyni przygotowują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji i zasad bezpieczeństwa. - Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację. Szukamy najlepszych rozwiązań, które mogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem i innymi służbami - powiedział wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.

- Pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu"- zaapelował do mieszkańców.

"ZBLIŻAMY SIĘ DO PUNKTU KRYTYCZNEGO"

Odniósł się też do bieżącej sytuacji w gdyńskich szpitalach. - Placówki przekazują nam informację o liczbie wolnych i zajętych łóżek. Te miejsca jeszcze są, choć powoli zbliżamy się do punktu krytycznego. Sytuacja jest z dnia na dzień coraz trudniejsza i wymaga reakcji przede wszystkim ze strony osób odpowiadających za funkcjonowanie szpitali. Przypomnę tylko, że gdyńskie szpitale podlegają bezpośrednio pod marszałka województwa oraz Gdański Uniwersytet Medyczny - powiedział Bartoszewicz.

1/4 WIDOWNI

Wyjaśnił, że zaplanowane wcześniej imprezy sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności. Przypomniał też, że w strefie czerwonej wydarzenia kulturalne np. w kinach, klubach muzycznych, teatrach, filharmoniach, operach, salach widowiskowo-sportowych mogą odbywać się przy maksymalnym obłożeniu 25 proc. dostępnej liczby miejsc na widowni. Ponadto, od poniedziałku nie będzie można urządzać imprez okolicznościowych, m.in. wesel. Szkoły wyższe i ponadpodstawowe (m.in. licea, technika) prowadzić będą nauczanie zdalne.

ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Od soboty transport publiczny w Gdyni funkcjonować będzie według nowych zasad. Dopuszczalny limit pasażerów w pojeździe będzie wynosił 50 proc. miejsc siedzących lub do 30 proc. liczby wszystkich miejsc (siedzących i stojących). Wstrzymana zostanie także sprzedaż biletów przez kierowców.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego poszczególne kursy autobusów będą obsługiwane przez dwa pojazdy. Dodatkowo, codziennie w rezerwie będzie ok. 20 autobusów i trolejbusów, które w razie potrzeby, będą wysyłane na poszczególne trasy, aby rozładować obłożenie konkretnych linii.

Limit pasażerów w pojazdach kontrolować będzie działającą całodobowo Centrala Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej. Ponadto, w dni powszednie pracownicy ZKM będą osobiście monitorować poziom zapełnienia autobusów i trolejbusów na najpopularniejszych przystankach w mieście.

WYDARZENIA ONLINE

Zmieni się również organizacja pracy filii Biblioteki Gdynia. W każdej z placówek funkcjonować będą osobne stanowiska do zwrotu i wypożyczania zbiorów. Czytelnie, sale komputerowe i usługi ksero zostaną wyłączone z użytku. Wstrzymane będą także zbiórki w ramach bookcrossingu oraz możliwość wypożyczania gier. Wydarzenia literackie i edukacyjne organizowane przez Bibliotekę Gdynia będą odbywały się online.

Pracownicy filii zachęcają mieszkańców do korzystania z konta bibliotecznego online, gdzie można zamówić zarówno dostępne, jak i wypożyczone książki. O możliwości odbioru zamówienia czytelnik zostanie poinformowany drogą mailową. Zamówienia składać można również telefonicznie.

ZAWIESZONA DZIAŁALNOŚĆ

Decyzją gdyńskiego samorządu swoją działalność stacjonarną zawieszają Miejskie Kluby Seniora. Jak zapewniają włodarze miasta, Zespół Centrum Aktywności Seniora będzie utrzymywać intensywny kontakt telefoniczny z najstarszymi mieszkańcami, a w internetowych kanałach CAS pojawiać się będą materiały, dzięki którym będą oni mogli ciekawie spędzić czas.

Muzeum Emigracji zawiesiło do odwołania organizację wszystkich wydarzeń stacjonarnych. Wystawa stała oraz czasowa pozostają jednak otwarte. Aby zapewnić komfort gościom, opracowany został nowy regulamin zwiedzania. Z jego treścią można zapoznać się na stronie muzeum.

O wszelkich zmianach związanych z epidemią koronawirusa w miasto będzie informować na bieżąco za pośrednictwem portalu www.gdynia.pl oraz kanałów w mediach społecznościowych.

 

Aleksandra Nietopiel/PAP/pb