Wiadomości
Jak mówi Milena Mieczkowska, tym razem, inaczej niż w latach ubiegłych, nie chodzi jedynie o żołnierzy Armii Krajowej (Fot. mat. prasowe)

piątek,

16 października 2020

13:05

Kolejny raz "Utrwalamy pamięć o bohaterach i bohaterkach". W tym roku organizatorzy pamiętają też o ofiarach Grudnia '70

Bohaterstwo jest wielowymiarowe, to od zgłaszającego zależy, kto zostanie wyróżniony - mówią organizatorzy gdańskiej akcji "Utrwalamy pamięć o bohaterkach i bohaterach". Przedsięwzięcie polega na tym by odnaleźć groby tych, którzy na szczególną pamięć zasługują a potem o nie zadbać.

Jak mówi Milena Mieczkowska - tym razem, inaczej niż w latach ubiegłych, nie chodzi jedynie o żołnierzy Armii Krajowej.

- W tym roku chcemy również pamiętać o ofiarach Grudnia '70 czy osobach, które odgrywały ważne role społeczne albo podejmowały wyzwania dla naszego wspólnego dobra, dla Polski i Gdańska. Bazujemy na zaufaniu społecznym. Nie decydujemy, co dla kogo oznacza bohaterstwo, ponieważ wiemy, że dla każdego ono jest wielowymiarowe i to osoba zgłaszająca decyduje, kto tym bohaterem dla kogo jest. My chcemy takie postawy promować - podkreśla Mieczkowska.

ZGŁOŚ SIĘ NA WOLONTARIUSZA

- Zachęcamy, by zgłaszać bohaterów, ale także szukamy wolontariuszy, którzy grobami się zaopiekują - mówi przedstawicielka Fundacji Gdańskiej.

Dotąd udało się odnaleźć, a potem oczyścić i oznakować symboliczną wstążką, 60 grobów gdańskich bohaterów. Listę zidentyfikowanych miejsc pochówku znaleźć można na stronie utrwalamypamiec.pl.

Jak dodają organizatorzy, towarzysząca wydarzeniu lekcja obywatelskości z udziałem profesora Jerzego Grzywacza odbędzie się w tym roku w internecie.

 

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

 

 

Sebastian Kwiatkowski/ako