Wiadomości
(Fot. wikipedia/José Cruz/Abr)

piątek,

16 października 2020

12:27

42 lata temu Polak został biskupem Rzymu. "Jan Paweł II nigdy się nie pogodził z podziałem Europy"

42 lata temu kardynał Karol Wojtyła, został biskupem Rzymu i 265. papieżem. Bez jego pontyfikatu nie byłyby możliwe zmiany w Europie wschodniej czy upadek muru berlińskiego. O tym przekonany jest ksiądz Leszek Kryża dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na wschodzie.


Także polscy repatrianci z Syberii czy Kazachstanu wyjątkowo oceniają ten pontyfikat - dodaje ksiądz Kryża.

Z okazji 42. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na stolicę piotrową w Senacie otwarto wystawę "Jan Paweł II obrońca praw narodów". Przygotowano ją we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

PAPIEŻ Z DALEKIEGO KRAJU

 

Gdy Karol Wojtyła został papieżem "z dalekiego kraju", w tym zwrocie odległość nie oznaczała dystansu geograficznego, ale pochodzenie z drugiej strony "żelaznej kurtyny", on z podziałem Europy nigdy się nie pogodził - napisał abp Stanisław Gądecki z okazji 42. rocznicy wyboru Polaka na papieża.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w magazynie "Wszystko, co Najważniejsze", w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu – w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II" podkreślił, że Jan Paweł II nie unikał spraw trudnych.

DOŚWIADCZYŁ TOTALITARYZMÓW

Gądecki przypomniał że Karol Wojtyła przyszedł na świat w roku Bitwy Warszawskiej.

- Doświadczył niemieckiej okupacji i komunistycznej władzy, jaka nastała w Polsce po II wojnie światowej. Spotkanie z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i rosyjskim, podobnie jak i doświadczenie bycia robotnikiem, głęboko wpłynęły na jego postrzeganie świata - napisał Gądecki.

 

Anna Rębas/PAP/ako