Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

niedziela,

18 października 2020

13:44

Opuszczona rudera staje się nowoczesną przestrzenią dla każdego. Wkrótce otwarcie przechlewskiej biblioteki

Dobiegają końca prace adaptacyjne nowej biblioteki w Przechlewie. Zostanie urządzona w starej kamienicy, którą gmina odkupiła od prywatnego właściciela. Obiekt ma być oddany do użytku w listopadzie.

Kamienica, która będzie teraz nową siedzibą biblioteki, do niedawna była opuszczonym i zaniedbanym budynkiem. - W latach swojej świetności działała tam między innymi restauracja. Teraz obiekt przebudowano tak, aby mógł on służyć nowej funkcji - mówi Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo.

- Wewnątrz znajdować się będzie nie tylko biblioteka. Przestrzeni jest na tyle dużo, że uda się tam urządzić także czytelnię i pomieszczenia do spotkań autorskich. Będzie też izba regionalna oraz sala multimedialna, w której działać będzie Kino za Rogiem. Na miejscu uruchomiony zostanie też punkt promocji turystycznej, kącik dla dzieci oraz sala warsztatowa z której będą mogli korzystać mieszkańcy i goście, rozwijając swoje pasje - wylicza Michałowski.

DOFINANSOWANIE Z MKIDN

Adaptacja starej kamienicy do funkcji budynku użyteczności publicznej kosztowała 2,8 mln zł. Kolejne 400 tysięcy to koszt wyposażenia obiektu. Gmina otrzymała na ten cel 2 miliony złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dariusz Kępa/pOr