Wiadomości
Akta sprawy Ambert Gold (fot. KFP/Maciej Kosycarz)

czwartek,

15 października 2020

12:00

Adwokat twórcy Amber Gold składa apelację od wyroku. Zarzuca sądowi błędy i nieprawidłową kwalifikację czynu

Jest apelacja od wyroku skazującego twórcę Amber Gold - Marcina P. Jego obrońca przygotował już dokument, który wkrótce trafi do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - dowiedział się reporter Radia Gdańsk.Były szef spółki został skazany na 15 lat więzienia i 159 tysięcy złotych grzywny. Obrońca zarzucił sądowi pierwszej instancji błędy w ustaleniu stanu faktycznego, nieprawidłową kwalifikację czynu i naruszenie procedury poprzez pozbawienie oskarżonego prawa do rzetelnego procesu. Chodzi między innymi o nieuwzględnienie wszystkich wniosków dowodowych.

Adwokat Michał Komorowski, który jest obrońcą Marcina P., powiedział reporterowi Radia Gdańsk, że apelacja dziś zostanie wysłana do Sądu Okręgowego, a stamtąd trafi do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

21 TYSIĘCY STRON AKT

Wyrok, wraz z uzasadnieniem, został doręczony stronom postępowania w formie elektronicznej. Dokumenty liczą ponad 21 tysięcy stron, co daje 111 tomów akt. Sąd sporządzał go ponad pół roku, a obrona i prokuratura na złożenie apelacji mieli zaledwie dwa tygodnie od odebrania wyroku. Ten termin mija dziś. Marcin i Katarzyna P. cały czas są w tymczasowym areszcie, który jest sukcesywnie przedłużany.

Według śledczych Marcin i Katarzyna P. w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali ponad 18 tysięcy klientów spółki na ponad 851 milionów złotych.

 

Grzegorz Armatowski/am