Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange

środa,

14 października 2020

15:56

"To nasz krzyk rozpaczy, sytuacja jest dramatyczna". Przewoźnicy autokarowi protestują już po raz drugi

Pomorscy przewoźnicy autokarowi zorganizowali już drugi w tym roku protest. Jak podkreślają, pierwszy nie przyniósł skutków, a wprowadzone przez rząd ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że znaleźli się na skraju bankructwa.
- Od pół roku nie generujemy praktycznie żadnych przychodów. Nasza sytuacja jest dramatyczna, a zamiast pomocy, rzuca nam się kłody pod nogi - twierdzą przewoźnicy.

Środowy protest był bardzo podobny do tego, który odbył się 1. lipca. O godz. 10 kolumna 65 autokarów wyruszyła sprzed hali Gdynia Arena i przez Obwodnicę Trójmiasta dotarła do Węzła Karczemki. Stamtąd przewoźnicy wrócili ul. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa do Gdyni. Autokary poruszały się jednym pasem, aby nie utrudniać ruchu.
 
ZBYT MAŁO RADYKALNE?

- Moim zdaniem ta forma protestu jest zbyt mało radykalna. Nasze problemy nie są zauważane przez decydentów. Powinniśmy wziąć przykład z rolników. Gdybyśmy sparaliżowali ruch w Gdańsku, tak jak oni zrobili to w Warszawie, sądzę, że odzew byłby znacznie większy - mówi jeden z kierowców autokarów.

- Nie pracowaliśmy przez cały sezon, teraz wchodzimy w okres zimowy i jeśli nie otrzymamy pomocy, nie damy rady utrzymać naszych firm i pracowników. Po prostu zbankrutujemy. To jest nasz krzyk rozpaczy - mówi z kolei Bogusław Płuciennik, właściciel firmy przewozowej.KŁODY POD NOGI

Postulaty właścicieli firm autokarowych pozostają niezmienne od miesięcy. To przede wszystkim zamrożenie spłat leasingów i kredytów oraz zwolnienie z opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do momentu wygaśnięcia pandemii i minimum do kwietnia 2021 roku. Przewoźnicy chcieliby także wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych, dopłat do wynagrodzeń pracowników oraz subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Pomoc ze strony rządu to jedno, ale trzeba też wspomnieć o samorządach i kłodach, jakie rzucają nam pod nogi – zaznacza Mariusz Wójtowicz, właściciel firmy przewozowej. - Jesteśmy zażenowani zachowaniem na przykład Urzędu Miasta Gdyni. Mamy informacje, że tamtejsi urzędnicy odmownie załatwiają wnioski przewoźników o odstąpienie od poboru podatku od środków transportu. Jak mamy go płacić, skoro nie generujemy dochodów? Jeszcze raz podkreślę - zachowanie władz Gdyni jest żenujące.

Według szacunków przewoźników autokarowych, liczba otrzymywanych zleceń w czasie pandemii spadła o ok. 90 procent.
 
Marcin Lange/amo

Zobacz Galerię