Wiadomości
Do śmiertelnego wypadku doszło między innymi we wtorek w Jeleniu (Fot. KW PSP Gdańsk)

środa,

14 października 2020

16:10

Wyjątkowo tragiczny październik na drogach Pomorza. Jest mniej wypadków, ale zdecydowanie więcej ofiar [POSŁUCHAJ]

Coraz mniej wypadków, coraz więcej tragedii na drogach. Początek jesieni przynosi fatalne statystyki bezpieczeństwa. Od początku roku pomorskie trasy zabrały już 137 żyć - o 14 więcej niż rok temu o tej samej porze.

Tylko we wtorek na drogach Pomorza zmarły trzy osoby. To między innymi poszkodowani w wypadkach w Ciecholewach, koło Chojnic i Rakowcu w drodze do Gniewa. W obu przypadkach samochody osobowe zjeżdżały na przeciwny pas i uderzały czołowo w ciężarówki.

Kierowcy zapominają, że jesień to znacznie gorsze warunki jazdy. Do tego dochodzi niedostosowana do nich prędkość i zdecydowanie za bliska odległość, która nie daje szans na reakcję - uważa doświadczony instruktor nauki jazdy Piotr Dąbrowski.

TRZEŹWIEJEMY, ALE JEŹDZIMY ZA SZYBKO

Dodajmy, że sama liczba samych wypadków maleje. W tym roku było ich na Pomorzu 1504. Rok temu o tej porze 1832.
W porównaniu 2019 i 2020 roku spada liczba zatrzymanych nietrzeźwych. Do połowy października było ich 2700 - o 1000 mniej niż przed rokiem.

Masowo tracimy natomiast prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Na Pomorzu od początku roku uprawnienia na trzy miesiące oddać musiało 3700 kierowców. To 1400 więcej niż rok temu o tej samej porze.

 

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

 

Sebastian Kwiatkowskki/pb