Wiadomości
Od października 1939 do 1942 roku Gdynię przymusowo opuścić musiało blisko 80 procent Polaków (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

wtorek,

13 października 2020

18:00

Mija 81 lat od początku wysiedleń gdynian przez Niemców. "Mieszkańcy zostali potraktowani w sposób tragiczny"

81. rocznicę rozpoczęcia wysiedleń gdynian obchodzono we wtorek w Gdyni. W południe wiązanki kwiatów złożono przed tablicą "Ku czci wysiedlanych gdynian" na Dworcu Głównym PKP, a także przed pobliskim pomnikiem "Gdynian Wysiedlonych" u zbiegu ulic Dworcowej i Starowiejskiej.
- To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii miasta – powiedziała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

- Gdynianie zostali wówczas potraktowali przez Niemców w sposób tragiczny. Staramy się na wszelkie sposoby przypominać o tym dramatycznym wydarzeniu, ale to rzeczywiście jest ta część historii, z której znaczna część mieszkańców Gdyni nie zdaje sobie sprawy - dodała.
 
20201013 120920
(Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)
 
CI, CO PAMIĘTAJĄ TEN TRAGICZNY CZAS
 
W uroczystościach wzięła też udział garstka gdynian, którzy wydarzenia z października 1939 roku znają z autopsji. Podczas uroczystości zgodnie podkreślali, że był to najtragiczniejszy okres w ich życiu.

Od października 1939 do 1942 roku Gdynię przymusowo opuścić musiało około 80 procent Polaków. Według szacunków wysiedlenia dotknęły w sumie około stu tysięcy osób.
 
 
Marcin Lange/pb