Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk)

poniedziałek,

12 października 2020

10:37

Stowarzyszenie "Godność" chce odwołania Aleksandry Dulkiewicz ze stanowiska. "Żeby gdańszczanie przestali się wstydzić"

Stowarzyszenie "Godność" chce przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Ma to związek z jej wypowiedzią dotyczącą Polski. W reportażu przygotowanym dla niemieckiego radia powiedziała, że "wolność w Polsce zabierana jest po kawałku, tak jak było w III Rzeszy i że jest gorzej niż za komuny".

– Decyzja o referendum jest właściwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 opozycjonista z czasów PRL Andrzej Michałowski. - Trzeba podjąć jakąś decyzję, żeby gdańszczanie przestali się wstydzić w całej Polsce i na całym świecie z zarządu, który obraża wszystkich uczciwych Polaków, patriotów. Obraża ludzi, którzy oddali życie za Polskę, którzy byli pomordowani tutaj w obozach, takich jak Stutthof, Piaśnica i w całej Polsce – powiedział.

GDAŃSKI PIS ZABIERA GŁOS

W sprawie głos zabrał przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.

– Wypowiedź pani prezydent o tym, że aktualnie w Polsce jest gorzej niż kiedyś było w III Rzeszy, że gorzej niż za komuny, przelała czarę goryczy, chodzi o ten nieszczęśliwy reportaż w niemieckim radiu. Wielu działaczy społecznych zwracało się z apelami do naszych środowisk, środowisk patriotycznych o to, żeby w Gdańsku złożyć wniosek o referendum o odwołanie pani prezydent. Wypowiedzi, które wcześniej słyszeliśmy z ust pani prezydent, to że zaprasza na "radosny pochód" 1 września, że mamy ten dzień świętować, też bulwersowało. Podobnie bulwersowało, gdy mówiła, że Westerplatte jest gdańskie, a w odczuciu społeczeństwa jest przecież polskie, że prowadziła wojnę z rządem. Myślę, że to są te przesłanki, że przez to ludzie domagają się referendum – mówił radny Koralewski.

KIEDY? "DOPIERO PO EPIDEMII"

Koralewski zaznaczył, że zebranie podpisów potrzebnych do przeprowadzenia referendum będzie wymagało zjednoczenia frakcji opozycyjnych, a wszelkie tego typu działania będą mogły, zgodnie z zapowiedziami stowarzyszenia Godność, odbyć się po wygaśnięciu epidemii.

ODPOWIEDŹ RZECZNIKA PREZYDENT

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz tłumaczyła, że mocne słowa, dotyczące sytuacji w Polsce, mają działać ku przestrodze i że powinniśmy wyciągać wnioski z historii.

– Najważniejsze referendum odbyło się w ubiegłym roku w marcu, kiedy większością ponad 82 procent głosów gdańszczanek i gdańszczan Aleksandra Dulkiewicz została wybrana na prezydenta. Teraz skupiamy się na bieżącej codziennej pracy na rzecz mieszkańców, dzisiaj z rana wizytowaliśmy przebudowę infrastruktury komunikacyjnej na Stogach, zajmujemy się jak najlepszym wsparciem uczniów i nauczycieli. Przygotowujemy także miasto do reżimu strefy czerwonej, która najpewniej zostanie ogłoszona pod koniec tygodnia. To są dzisiaj najważniejsze sprawy i na tym powinniśmy się skupić – mówi Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Aleksandry Dulkiewicz.

Więcej o sprawie >>> TUTAJ.

 

Andrzej Michałowski będzie także naszym popołudniowym Gościem Dnia Radia Gdańsk o godzinie 17:10.

 

js/mk/puch