Wiadomości
Uhonorowanie Ignacego Jana Paderewskiego ma przypomnieć jego rolę jako jednego z ojców polskiej niepodległości (Fot. wikipedia/Genthe Arnold)

środa,

07 października 2020

18:37

Tu zszedł na ląd, gdy przybył do Gdańska. W Brzeźnie powstanie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego

W Gdańsku ma powstać pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Z pomysłem wyszedł IPN w 2018 roku, ale dopiero teraz udało się ustalić miejsce lokalizacji monumentu, którym będzie Brzeźno.Wcześniej wnioskodawca, czyli IPN przedstawiał w urzędzie miejskim lokalizacje, które nie były wybierane. Były to Ołowianka, Nowe Ogrody, Park Reagana czy Nowy Port.

- Zastępca prezydent miasta, pan Alan Aleksandrowicz, zaproponował nam miejsce przy remontowanym właśnie Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Nie ukrywam, że ta lokalizacja bardzo nam się podoba – przyznaje Katarzyna Lisiecka, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku. – Dom Zdrojowy będzie zagospodarowany przez Hewelianum, planowane są tam zajęcia dla dzieci. Ten pomnik stałby blisko. Mogłyby się tam odbywać koncerty, a z drugiej strony mamy postać wielkiego męża stanu, wielkiego patrioty polskiego i wirtuoza, która byłaby przypominana przede wszystkim młodzieży i turystom – dodaje.

PROJEKT UCHWAŁY GOTOWY

Uhonorowanie Ignacego Jana Paderewskiego ma przypomnieć jego rolę jako jednego z ojców polskiej niepodległości. Lokalizacja pomnika w Brzeźnie została wybrana ze względu na bliskość miejsca, gdzie Paderewski zszedł na ląd przybywając do Gdańska 25 grudnia 1918 roku.

W sprawie wzniesienia pomnika jest już gotowy projekt uchwały, który trafi pod obrady radnych pod koniec października. Jeśli uda się podopinać formalności jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie konkurs na projekt pomnika. Środki na ten cel są zabezpieczone przez IPN.

 

 

Aleksandra Nietopiel/ako