Wiadomości
Pensje personelu porządkowego zostaną praktyczne zrównane z wynagrodzeniem dla administracji placówek oświatowych (Fot. KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

06 października 2020

15:27

Premie dla pracowników oświaty zamrożone. Władze miasta: "Prosimy zachować spokój"

Gdański magistrat zamroził finansowanie nagród i premii dla pracowników oświaty. Są problemy między innymi z wypłaceniem pieniędzy zarobionych podczas dodatkowej pracy wykonywanej w czasie nieobecności innego pracownika. Ograniczenia mają związek z trudną sytuacją w budżecie miasta wywołaną przez epidemię koronawirusa.- Sytuacja prowadzi do napięć wśród pracowników oświaty, nie wytrzymują już tego. Z jednej strony premie i nagrody umożliwiały docenienie pracowników i jego utrzymanie w placówce. Z drugiej strony pracownicy nie mogą pracować na zasadzie wolontariatu. Nie są przecież w stanie się utrzymać - mówi Alina Molska, prezes Oddziału Gdańskiego ZNP.

W podobnym tonie wypowiada się Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

- Odebraliśmy to bardzo źle, przecież za wykonaną dodatkową pracę należy się wypłata. Zwłaszcza, że w dobie epidemii akurat ta grupa pracowników też ma dużo więcej pracy m.in. związanej z dezynfekcją - mówi Brauer.

"PROSIMY ZACHOWAĆ SPOKÓJ"

Co na to władze Gdańska, które odpowiadają za organizacje?

- Prosimy zachować spokój. Wszystkie wydatki muszą być konsultowane z wydziałem - odpowiada Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska.

Oliwy do ognia dodaje fakt, że od nowego roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne o 200 zł. Pensje personelu porządkowego zostaną praktyczne zrównane z wynagrodzeniem dla administracji placówek oświatowych.

 

 

Maciej Naskręt/ako