Wiadomości

wtorek,

06 października 2020

11:33

Mnóstwo pięknych wspomnień, zaszczytne tytuły i niesamowity koncert. Wielkimi krokami zbliża się nasza urodzinowa gala

To dla nas wyjątkowy rok. Radio Gdańsk obchodzi bowiem 75 urodziny. Koronawirus pokrzyżował nam plany i nie, jak co roku, w czerwcu, a pod koniec października odbędzie się nasza urodzinowa gala, podczas której przyznamy tytuły Radiowej Osobowości Roku oraz Bursztynowe Mikrofony.
Był już tort, archiwalne audycje, wspomnienia (więcej o tym >>>TUTAJ) i trochę historii (>>>TUTAJ). Teraz zapraszamy na wyjątkową, uroczystą galę i dobrą muzykę Janusza Radka. Wręczymy też nasze doroczne nagrody.

Tytuły "Radiowej Osobowości Roku" przyznawane są od 23 lat. Zdobywają je przedstawiciele różnych profesji: politycy, ludzie kultury, sportowcy, przedsiębiorcy i samorządowcy. Bursztynowe Mikrofony natomiast zarząd Radia Gdańsk wręcza od 1995 roku. Wyróżniani są nimi pracownicy radia za szczególne zasługi dla rozwoju publicznej radiofonii na Pomorzu.

Gala urodzinowa rozpocznie się w sobotę 24 października w Studiu Koncertowym imienia Janusza Hajduna. Relacji na żywo będzie można słuchać na naszej antenie, a na stronie internetowej i fanpage'u facebookowym dostępna będzie transmisja video.

Na koniec zaprosimy na koncert Janusza Radka.

WYJĄTKOWE MUZYCZNE DOZNANIA

Janusz Radek to polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Karierę rozpoczynał od śpiewania poetyckiego – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E.E Cummingsa. W latach 1994-95 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. W latach 90. śpiewał w zespołach – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro oraz Zanderhaus. Od 1999 często występuje w spektaklach teatralno-muzycznych.
 
 
Nagrał piosenki (w tym tytułową) do polskiej wersji pierwszej serii anime Pokémon i piosenkę do dobranocki O rety! Psoty Dudusia Wesołka. Zagrał rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie Do potomnego w reż. Antoniego Krauzego. Z piosenką Pocztówka z Avignon zajął 5. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.

Był jednym z solistów Tryptyku Świętokrzyskiego (oratoria Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus i Psałterz Wrześniowy) Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Często zapraszany do udziału w koncertach okolicznościowych – gdzie wykonuje jednorazowo specjalnie przygotowane utwory lub covery znanych piosenek. Obecnie głównie pisze i wykonuje własne piosenki.
 
mk