Wiadomości
Nz. od lewej: Jolanta Banach, Piotr Kaczmarek, Joanna Sobańska oraz Bartosz Treder (Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz)

niedziela,

04 października 2020

14:33

Nawet sześciokrotny wzrost opłat za usługi opiekuńcze w Gdańsku. Lewica prosi o stanowczą interwencje

 Od 200 do 600 proc. - względem zeszłego roku - wzrosły opłaty za usługi opiekuńcze w Gdańsku. To efekt m.in. ustawy, wliczającej w dochód świadczenia uzupełniające, a także zaniedbania miejskich radnych, którzy nie zmienili progów dochodowych. O problemie alarmuje pomorska Lewica.

- Rosła płaca minimalna, rosła minimalna stawka godzinowa i wzrosła cena za jedną godzinę usługi. Osoba, która korzysta z tych usług, w zależności od swojego dochodu, płaci określoną część za jedną godzinę. Tylko, że zasady ustalają radni, a radni niestety nie uwzględnili tych podwyżek w opłatach, jakie ponosi podopieczny - podkreśla działaczka Lewicy Jolanta Banach.

WZROST Z 1,38 ZŁ DO 8,70 ZŁ

Druga przyczyna gwałtownego wzrostu cen polega na tym, że świadczenie uzupełniające, czyli tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych, wliczono do dochodu, który powoduje wzrost opłaty. Efekt jest taki, że w 2019 roku osoba otrzymująca najniższą emeryturę za godzinę usług opiekuńczych płaciła 1,38 zł. W tym momencie godzina pomocy kosztuje dla niej 8,70 zł.

Jak podkreślają działacze Lewicy wiele podopiecznych wymaga usług opiekuńczych codziennie i to na kilka godzin. W tym momencie osoby najuboższe muszą liczyć się ze wzrostem opłat w skali miesiąca nawet o kilkaset złotych.

SKARGA DO RPO I APEL DO RADNYCH

Pomorscy działacze Lewicy napisali do Rzecznika Praw Obywatelskich, prosząc go o interwencje. Nadane przez nich pismo otrzymają także miejscy radni, do których skierowany jest apel o zmianę kryteriów dochodowych.

- Chory i bardzo niespójny jest cały system. Kto inny ustala kryteria dochodowe, bo to się dzieje na szczeblu ustawy, osobno podnoszona jest ustawa minimalna, bez zobowiązania rad gmin, żeby uwzględniały to w skutkach i płatnościach tych najsłabszych. Mało tego, na wady w tym systemie wskazuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z maja 2018 roku. W tym raporcie NIK napisała, że po podniesieniu płacy minimalnej i nieuwzględnieniu tego przez rady gmin, gminy te w całej Polsce dwukrotnie obniżyły liczbę godzin przyznawanych podopiecznych - dodaje Jolanta Banach.

W Polsce 1 proc. osób starszych objętych jest usługami opiekuńczymi, czyli to jest 100 tys. osób. Zdaniem NIK tej pomocy potrzebuje około 2 miliony osób.

 

Maksymilian Mróz/amo