Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Piotr Lessnau)

czwartek,

01 października 2020

17:03

Zbiory naukowca-legendy w jego ukochanym Wejherowie. Prof. Gerard Labuda doczekał się swojej książnicy

Książnica prof. Gerarda Labudy w Wejherowie otwarta. To nowy oddział Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej. To właśnie w książnicy będzie przechowywany księgozbiór naukowca pochodzącego z Kaszub, wybitnego mediewisty i byłego rektora poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Jak mówi Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego, który w większości finansował budowę książnicy, będzie to także miejsce w którym młodemu pokoleniu będzie prezentowana historia Kaszub.

- Będą tutaj realizowane lekcje muzealne i już dzisiaj zachęcam dzieci i młodzież do udziału w nich, a nauczycieli do kontaktu z wejherowskim muzeum aby takie spotkania realizować – dodaje.

NOWOCZESNA PRZESTRZEŃ WYSTAWIENNICZA

- Wejherowo, ale też całe Kaszuby i Pomorze zyskały nowoczesną przestrzeń wystawienniczą i kulturalną - mówił w Wejherowie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - Ale przede wszystkim cieszę się, że zbiory naukowca – legendy, znalazły swoje miejsce w ukochanym przez prof. Labudę Wejherowie - zaznaczył.

- Prof. Gerard Labuda zostawił nam niemały testament. Pierwszym jego elementem jest rozpoczęte przez niego wielkie dzieło, czyli "Historia Kaszubów". Prof. Labuda napisał pierwszy tom, a dzisiaj - 10 lat po jego śmierci - mamy kolejne części i zbliżamy się do zakończenia tego dzieła . Druga część testamentu to właśnie ta biblioteka, która w końcu znalazła swoje godne miejsce – mówił w Wejherowie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

PRAWIE 6 MLN ZŁ

Inwestycja, której łączny koszt wyniósł 5,7 mln zł, realizowana była ze środków Powiatu Wejherowskiego, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – ok. 1,5 mln zł, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ok. 0,5 mln zł oraz Miasta Wejherowo – ok. 0,3 mln zł.

Piotr Lessnau/mm