Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz liderzy Solidarnej Polski i Porozumienia - Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Radek Pietruszka)

sobota,

26 września 2020

12:59

Zjednoczona Prawica nadal razem. Umowa koalicyjna przedłużona

Mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przed podpisaniem nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. W konferencji, podczas której sygnowano ów dokument, wzięli udział również premier Mateusz Morawiecki, lider Porozumienia Jarosław Gowin i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
- Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych. Jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski - mówił prezes PiS. - Wszystko, co będzie możliwe dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela, będzie uczynione - zadeklarował.

GOWIN: PLURALIZM I JEDNOŚĆ


Lider Porozumienia oświadczył z kolei, że "siłą Zjednoczonej Prawicy zawsze był pluralizm i wewnętrzna jedność".

- Doszliśmy do wspólnych ustaleń dotyczących nowego programu rządowego na najbliższe trzy lata i do wspólnych ustaleń dotyczących nowej struktury, to będzie bardziej skondensowana struktura rządu, będzie mniej resortów, dzięki temu rząd z całą pewnością będzie funkcjonował sprawniej - dodał Gowin.

Ocenił, że podpisanie porozumienia to fakt dobry nie tylko z punktu widzenia obozu władzy, ale "to jest informacja, na którą czekały miliony Polaków". Wyraził przekonanie, że to porozumienie dobrze przysłuży się Polsce.

ZIOBRO: SZANUJĄC DECYZJE POLAKÓW I WSPÓLNE CELE

Z kolei lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro stwierdził, że minione pięć lat było dobre dla Polski.

- Dlatego mamy prawo wnioskować, że kolejne lata, które przed nami, trzy i - ufam - następne, to też dobry czas, ale wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować, szanując decyzje Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie - mówił szef Solidarnej Polski. - Myślę, że ta dobra współpraca jest tą zapowiedzią, którą możemy państwu tutaj jeszcze raz powtórzyć, a potwierdzeniem jej jest zawarta właśnie umowa i podpisane porozumienie - dodał Ziobro.

MORAWIECKI: ZWYCIĘŻYŁA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

- Bardzo cieszę się, że doszło do potwierdzenia naszej pełnej jedności, stabilności, która dzisiaj jest tak bardzo potrzebna - powiedział premier Mateusz Morawiecki w związku z podpisaniem porozumienia koalicyjnego Zjednoczonej Prawicy.

Jak ocenił szef rządu, zawarte porozumienie, to potwierdzenie "zobowiązań wobec milionów wyborców". - I w sumie porozumienie również właśnie z naszymi wyborcami co do realizacji naszego programu w kolejnych trzech latach - dodał.

- Mamy stabilny rząd, mamy stabilną większość parlamentarną, mamy program, przystępujemy do kolejnej fazy realizacji naszego programu dla dobra obywateli polskich, dla dobra Polski - podkreślił Morawiecki. Jak powiedział "zwyciężyła odpowiedzialność, zwyciężyła Polska".
 

PAP/mrud