Wiadomości
W wizji autora inż. Tadeusz Wenda w prawej ręce będzie trzymał mapy i dokumenty, a lewą ręką będzie wskazywał port (Fot. mat. UM Gdynia)

czwartek,

24 września 2020

14:38

Dwóch chętnych na budowę pomnika Tadeusza Wendy w Gdyni. Miasto jest skłonne dołożyć dodatkowe fundusze

Dwie firmy chętne do budowy pomnika inż. Tadeusza Wendy w Gdyni. To już drugi przetarg na wykonanie monumentu budowniczego gdyńskiego portu na końcówce pirsu Molo Rybackiego przy ul. Arkadiusz Rybickiego.


Pierwsze postępowanie unieważniono ze względu na zbyt wysokie oferty, ale i tym razem propozycje przekraczają wynoszący 550 tys. zł budżet przedsięwzięcia - to 622 i prawie 700 tys. zł. Tym razem jednak miasto jest skłonne brakującą kwotę dołożyć.

- Jeśli po sprawdzeniu ofert pod względem formalnym okaże się, że są one w porządku, najprawdopodobniej zdecydujemy się przetarg rozstrzygnąć - zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

KIEDY ZOBACZYMY POMNIK?

Przypomnijmy, projekt autorstwa toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmmera powstał już w 2017 roku. Dotychczas jednak urzędnicy odwlekali wykonanie pomnika ze względu na prowadzone na Molo Rybackim inwestycje Polskiego Holdingu Nieruchomości.

W wizji autora inż. Tadeusz Wenda w prawej ręce będzie trzymał mapy i dokumenty, a lewą ręką będzie wskazywał port. Monument będzie miał prawie 3 metry wysokości i zostanie odlany z brązu. Ustawiony będzie na cokole z szarego granitu.

Zgodnie z zapowiedziami władz Gdyni odsłonięcie pomnika planowane jest wiosną przyszłego roku.

 

Marcin Lange/ako