Wiadomości
W ramach zaplanowanych na cały tydzień działań zamknięto tymczasowo dla ruchu fragment ulicy Wyszyńskiego na zastawionej zwykle samochodami starówce (Fot. Pixabay/Candid_Shots)

środa,

16 września 2020

19:09

Podróżując bez samochodu też może być "MIŁO!". W Tczewie rozpoczęła się wyjątkowa akcja

Na rowerze, autobusem lub pieszo jest miło – przekonują władze Tczewa i zachęcają do zrezygnowania z codziennych dojazdów samochodami. Akcja pod hasłem „MIŁO!" jest związana z rozpoczynającym się w środę Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.W ramach zaplanowanych na cały tydzień działań zamknięto tymczasowo dla ruchu fragment ulicy Wyszyńskiego na zastawionej zwykle samochodami starówce. Powstał tam tak zwany parklet. Miejsca postojowe zamieniono w przestrzeń przyjazną pieszym. Pojawiła się nowa zieleń i ławki.

– To pierwsza taka akcja, w której tak długi i szeroki odcinek ulicy zamieniamy w przestrzeń pieszo-rowerową. Czy zostanie ona na dłużej, to zależy w dużej mierze od mieszkańców – mówi Grzegorz Pawlikowski, tczewski oficer rowerowy. – Ta instalacja ma przynieść ciszę, spokój i relaks – dodaje Kamila Flemming z Tczewskich Kurierów Rowerowych.

– W tym miejscu zawsze stoi dużo samochodów. Teraz jest i ładnie i bezpiecznie – mówią mieszkańcy Tczewa. – W mieście często zabiera się przestrzeń, którą można urządzić w ten sposób i robi się tam miejsca postojowe – dodaje jedna z mieszkanek.

"MIŁO!" DO WTORKU

Urzędnicy przyznają, że w Tczewie jest duża łatwość w korzystaniu z auta, co sprawia, że mieszkańcy głównie stawiają na ten środek transportu. Według szacunków na co dzień robi to nawet połowa tczewian. Do częstszego pozostawiania samochodu przed domem mają zachęcać inwestycje w infrastrukturę rowerową oraz happeningi takie jak te w ramach corocznej akcji "MIŁO!", które pokazują, że wspólnej przestrzeni nie trzeba oddawać autom.

Tczewska kampania "MIŁO!" potrwa do przyszłego wtorku. W programie są między innymi działania edukacyjne, konkursy i wyzwania rowerowe. Będzie można wziąć udział w nocnym przejeździe "Alley Cat" oraz zagrać w bike polo, czyli piłkę na rowerze. W środę rano na pasażerów komunikacji miejskiej na węźle transportowym będzie czekała kawa. Z kolei w czwartek to rowerzyści mogą liczyć na poczęstunek w okolicy skrzyżowania ulic Sobieskiego i Wojska Polskiego. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć TUTAJ.

 

 

Więcej na ten temat można posłuchać tutaj:

 

 

Wojciech Stobba/ako