Wiadomości
Jak się okazuje, podczas głosowania wystarczyło wybrać część pomysłów, wylogować się z systemu i po ponownym wejściu na profil można było głosować na nowo (Fot. Pixabay/arwin Laganzon)

środa,

16 września 2020

16:20

Dziurawy system głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Za błąd zapłaci operator

System głosowania w tegorocznym budżecie obywatelskim w Gdyni był felerny. 365 mieszkańców wykorzystało lukę oddając głos na większą liczbę projektów, niż dopuszczał regulamin. O problemie urzędnicy poinformowali dopiero w środę, choć głosowanie zakończyło się 22 czerwca. Skorygowano też wyniki, a zmiany dotyczą Babich Dołów i Pogórza.


Jak się okazuje, podczas głosowania wystarczyło wybrać część pomysłów, wylogować się z systemu i po ponownym wejściu na profil można było głosować na nowo. System zaliczał wszystkie wybory.

- Błąd funkcjonowania systemu wykryliśmy podczas analizy wyników - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - W rezultacie postanowiliśmy zweryfikować głosy oddane przez 365 mieszkańców i jako wiążące uznać ich pierwsze wybory. Jednakże wykreślenie pewnej liczby głosów wpłynęło na rezultaty w dwóch dzielnicach. Projekt, który wygrał na Babich Dołach w momencie, gdy ogłaszaliśmy pierwotne wyniki, zrównał się z drugim, jednak nie mamy w puli dla tej dzielnicy wystarczających środków na realizację obu. Z kolei na Pogórzu, po korekcie, projekt uznany wcześniej za zwycięski, wypadłby z listy przeznaczonych do wykonania - dodał.

REHABILITACJA DOSTAWCY SYSTEMU

Sfinansować dwa dodatkowe projekty, wspomniane przez wiceprezydenta Michała Gucia, czyli zajęcia sportowo-rekreacyjne dla seniorów na Babich Dołach i zajęcia w bibliotece na Pogórzu, zdecydował się dostawca felernego systemu - Asseco Data Systems. Zapłaci za nie prawie 20 tys. zł.

- Myślę, że to najlepsze i zarazem najbardziej uczciwe rozwiązanie - mówił Jarosław Jastrzębski, wiceprezes firmy. - Luka w systemie to efekt błędu jednego z pracowników, który go właściwie nie skonfigurował. Podkreślę, że nie jest możliwe, aby podobny problem miał miejsce w poprzednich edycjach gdyńskiego budżetu obywatelskiego - dodał.

Ostatecznie więc w Gdyni do realizacji trafi 118 projektów.

 

 

Marcin Lange/ako