Wiadomości
Nowo otwarta droga była dotąd traktem lokalnym, w bardzo złym stanie (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

środa,

16 września 2020

15:17

Ulica Kaszubska w Czersku przeszła renowację. Mieszkańcy: "Tutaj było po prostu bagno. Teraz jest zupełnie inaczej"

Jeszcze niedawno było tam błoto, dzisiaj to porządna droga utwardzona kostką betonową. W Czersku oddano do użytku ulicę Kaszubską. Jest to nie tylko droga osiedlowa. Stanowi ona też skrót dla kierowców chcących przejechać ze wschodniej do północnej części miasta.Nowo otwarta droga była dotąd traktem lokalnym w bardzo złym stanie. Mieszkańcy nie raz mieli z jej powodu poważne problemy.

- Ta ulica wyglądała bardzo źle, było po prostu bagno. Nie dało się przejechać, samochody się topiły, nie było możliwości przejścia. Teraz jest świetnie, zupełnie inaczej – mówią mieszkańcy.

PONAD 330 ZADAŃ

Budowa ulicy Kaszubskiej kosztowała ponad milion złotych. Połowę tej kwoty stanowiło rządowe dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W skali województwa podobnych zdań jest dużo więcej – zapewnia Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

– W województwie pomorskim jest ponad 330 zadań, a będzie ich znacznie więcej. To ponad 500 kilometrów nowych dróg. Wartość tych inwestycji sięga 800 milionów złotych. W tej chwili rozstrzygamy kolejną edycję, więc w przyszłym roku na pewno wyraźnie przekroczymy wartość miliarda złotych inwestycji drogowych - ważnych dla mieszkańców, ważnych dla podnoszenia komfortu ich życia w gminach i w powiatach – dodaje wojewoda.

Tylko w Czersku, oprócz oddanej w środę do użytku ulicy Kaszubskiej, realizowanych jest jeszcze pięć innych odcinków drogowych. Łączna ich wartość to ponad 12 milionów złotych. 6 milionów gmina otrzyma z budżetu państwa.

 

 

Dariusz Kępa/ako